- Głównym celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego - mówi dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk, dyrektor Czerwonego Dworu.
Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 120 prac rzeźbiarskich i malarskich. W kategorii rzeźb i płaskorzeźb pierwsza nagrodę otrzymali ex aequo Jan Zięder za rzeźbę "Chrystus Frasobliwy. 100. Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę" oraz Piotr Mentel - za kapliczkę z Jezusem frasobliwym. Drugiej nagrody nie przyznano. Trzecie miejsce zajęły rzeźba Rafała Chabiora pt. "Ostatnie zadumanie" i rzeźba Ryszarda Strońskiego "Co to będzie".
W kategorii malarstwo na szkle pierwszą nagrodę zdobyła Zofia Fortecka za pracę „Chrystus Frasobliwy”. Druga trafiła w ręce Anny Słowińskiej za obraz „Chrystus w czerwonej szacie”, a trzecia przyznana ex aequo: Andrzejowi Gocałowi za obraz „Jezus Frasobliwy” i Annie Liscar za obraz „Ecce Homo”.
Nagrodę specjalną pozaregulaminową księdza infułata Stanisława Olszówki za wyjątkową ekspresję płaskorzeźby jury przyznało Wiktorowi Jagódce - za pracę „Wizerunek Jezusa Frasobliwego”
Podczas wernisażu obecni byli przedstawiciele władz Miasta Zakopane, Zakopiańskiego Centrum Kultury. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowała Dorota Ząbkowska, a Narodowe Centrum Kultury - Dorota Paździora.
Prace nadesłane na konkurs "Oblicza Frasobliwego" można oglądać na wystawie pokonkursowej do 30 października 2021 r. w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
