Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Nowe muzeum w willi Palace będzie z poślizgiem. Przez odkrycia w trackie prac remontowych

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Trwają prace remontowe przy budynku Palace. Nie uda się ich zakończyć do czerwca 2023 roku
Trwają prace remontowe przy budynku Palace. Nie uda się ich zakończyć do czerwca 2023 roku Marcin Szkodziński
Nowe muzeum w budynku Palace w Zakopanem zostanie otwarte z opóźnieniem. Poślizg wyniesie kilka miesięcy. A spowodowany jest on odkryciami, jakich dokonała firma prowadząca remont. Pierwotnie zakładano, że nowa placówka muzealna zostanie udostępniona dla zwiedzających w czerwcu 2023 roku. Nastąpi to najprawdopodobniej dopiero w 2024 roku.

W budynku Palace w Zakopanem od kilku miesięcy prowadzony jest intensywny remont. Pracownicy budowlani w pierwszej kolejności zajęli się usuwanie tynków, płyt regipsowych ze ścian. Chodzi o to, by „dokopać się” do tkani budynku, która pamięta czasy II wojny światowej. W tym budynku bowiem w czasie okupacji mieściła się siedziba Gestapo. Tam Niemcy przetrzymywali, torturowali i mordowali ludzi. Historycy szacują, że przez cele Palace mogło przewinąć się nawet ok. 4000 osób, z czego kilkaset zostało tam zamordowanych.  Po wojnie budynek pełnił różne funkcje publiczne aż trafił w prywatne ręce. Pod koniec lat 90. został on bardzo mocno przebudowany i powstał tam pensjonat. W pomieszczeniach, gdzie znajdowały się cele i cierpieli ludzi, były sauny i solaria. "Palace" wróciło w publiczne ręce w 2017 roku.

W budynku ma się mieścić muzeum poświęcone mrocznym czasom II wojny światowej i osobom zamordowanym przez Niemców. Zamierzenie Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego jest, by budynek wyglądał tam jak za czasów okupacji. Od czasów jednak wojny Palace było wielokrotnie remontowane i przebudowywane. Dlatego w pierwszej kolejności robotnicy chcą odkryć to co w tej zakopiańskiej willi pozostało z czasów wojny.

- Do czerwca jest mało czasu. Rozmawiamy tutaj z generalnym wykonawcą prac o możliwościach przedłużenia terminu zakończenia prac. Bo tych różnych powodów przedłużenia prac jest sporo – mówi Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Wskazuje on m.in. na odkrycia dokonane w trakcie prac, które pociągnęły za sobą dodatkowe badania konserwatorów i historyków. - Te odkrycia to nie są nieznane malowidła, czy jakaś ukryta broń. To głównie elementy elementy architektoniczne. Znaleźliśmy np. historyczne okna, które pamiętają czasy lat 30. XX wieku. Dopiero po zdjęciu tynków i regipsów okazało się, które ściany historyczne, a które nie. Teraz okazuje się, że tych zmian na przestrzeni dziesięcioleci od czasu zakończenia wojny było bardzo dużo. Sądziliśmy, że tych historycznych miejsc będzie więcej – mówi dyrektor Muzeum.

Jak zaznacza dyrektor, dla całego budynku został przygotowany program konserwatorski. W najbliższych dniach do pomieszczeń Palace wejdą historycy i konserwatorzy by ostatecznie potwierdzić, które miejsca związane są z martyrologią z czasów okupacji.

W trakcie prac remontowych udało się także odnaleźć wiele drobniejszych elementów z dawnych czasów. - To np. kawałki ceramiki, butelki. Ostatnio zaś udało się nam znaleźć hak rzeźniczy. Na razie nie wiążemy go kategorycznie z czasami okupacji i tym co się działo w Palace. Być może to hak, który był używany znacznie później. Natomiast budzi on emocje i zastanawiamy się do czego mógł służyć. Hak został przekazany do badań archeologicznych – mówi Michał Murzyn

Opóźnienia przy remoncie Palace mogą wynieść ok. 4-5 miesięcy. Do tego Muzeum Tatrzańskie będzie potrzebowało ok. 2 miesięcy na ustawienie nowej ekspozycji. Dlatego wszystko wskazuje na to, że nowe muzeum zostanie otwarte albo po koniec 2023 roku, albo na początku 2024 roku.

Z uwagi na fakt, że Muzeum Tatrzańskie uzyskało dofinansowanie na prace remontowe – m.in. z urzędu Marszałkowskiego w Krakowie i Ministerstwa Kultury – dwóch organów prowadzących dla tej instytucji kultury. Dlatego musi formalnie wystąpić o zgodę na przedłużenie terminu zakończenia zadania. Obecnie dyrekcja muzeum kompletuje dokumentacje związaną z takim wnioskiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska