https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Okolica dworca zmieni się nie do poznania. Pod Giewontem powstanie nowe centrum komunikacyjne [WIZUALIZACJE] 18.08

Łukasz Bobek
Tam ma wyglądać nowe centrum komunikacyjne w Zakopanem
Tam ma wyglądać nowe centrum komunikacyjne w Zakopanem Wizualizacja UM Zakopane
Jest zielone światło do budowy nowego centrum komunikacyjnego w Zakopanem. Wojewoda małopolski wydał pozwolenie na budowę centrum. - Gdy tylko ono się uprawomocni, robotnicy przystąpią do pracy. Będzie to w sierpniu – mówi Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Nowe centrum komunikacyjne ma powstać w rejonie dworca kolejowego i autobusowego. - Na budowę tego centrum potrzebowaliśmy w sumie trzy pozwolenia. Inwestycja została bowiem podzielona na etapy. Dwa pierwszy wydał starosta tatrzański, a teraz dostaliśmy trzecie, ostatnie. Teraz tylko musimy poczekać na uprawomocnienie się decyzji i możemy ruszać do pracy – mówi burmistrz Zakopanego.

Wojewoda małopolski musiał wydać zgodę z uwagi na fakt, że planowana inwestycja zlokalizowana jest na działce, której właścicielem jest miasto Zakopane, ale jest to jednocześnie teren kolejowy zamknięty. Starosta Tatrzański wydał natomiast dwie decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej: dotyczące rozbudowy ul. Chramcówki, ul. Jagiellońskiej, ul. Kościuszki – wraz z rondem im. Armii Krajowej, oraz ul. Smrekowej oraz rozbudowy ul. Szymony.

W ramach całego zadania w Zakopanem powstanie budynek usługowo-handlowego wraz z parkingiem wielopoziomowym typu park&ride na ok. 150 samochodów w rejonie ul. Smrekowej, nowa bram dworca (w miejscu obecnej starej bramy z neonem „PKP Zakopane”, nowy dworzec komunikacji lokalnej (w postaci dróg wewnętrznych i stanowisk postojowych, nowy dworca komunikacji dalekobieżnej. Całość inwestycji dopełni pięć wiat przystankowych, ciągi pieszych i wyspy przystankowe, a także elementy małej architektury.

Przetarg na zaprojektowanie, a następnie zbudowanie nowego centrum wygrało Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Nowego Targu. Pierwsze prace będą polegały na robotach rozbiórkowych. W ramach inwestycji rozebranych zostanie pięć budynków gospodarczych, dwa budynki handlowe, budynek mieszkalny, obiekty małej gastronomii, bramy dworca i wiaty. Wszystkie budynki przeznaczone do rozbiórki należało kiedyś do PKP i były wykorzystywane. przez kolejarzy.

Prace budowlane mają być prowadzone do końca 2022 roku. Budowa centrum pochłonie około 40 mln zł, z czego 15 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

Równocześnie rozpoczną się prace przygotowawcze do modernizacja placu w Kuźnicach. Na przełomie września i października rozpocznie się przebudowa sieci wodnych i elektrycznych w Kuźnicach. Potem – gdy wykonawca prac uzyska pozwolenie na budowę – rozpoczną się prace ziemne przy budowie nowe placu. Będzie tam sporo wykopów. Docelowo bowiem miejsca postojowe dla autobusów, busów i taksówek mają znaleźć się pod płytą główną placu. Na płycie zaś ma być miejsce dedykowane relaksowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska