Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Pamiętali o rocznicy śmierci Gen. Boruty-Spiechowicza. Salwa honorowa przy Kwaterze Legionistów

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Uroczystości przy Kwaterze Legionistów na cmentarzu w Zakopanem - w 37. rocznicę śmierci gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza
Uroczystości przy Kwaterze Legionistów na cmentarzu w Zakopanem - w 37. rocznicę śmierci gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza UM Zakopane
Salwa honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, wiązanki kwiatów, okolicznościowe przemówienia. Zakopane pamiętało o gen. Mieczysławie Borucie-Spiechowiczu. W 37. rocznicę jego śmierci zorganizowano uroczystości przy Kwaterze Legionistów.

Uroczystości zorganizowano przy Kwaterze Legionowej na Nowym Cmentarzu. Pojawili się tam przedstawiciele Urzędu Miasta Zakopane oraz Powiatu Tatrzańskiego, a także reprezentacja 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wspominano dokonania generała i jego życie, a także złożono kwiaty i zapalono znicze.

Kim był Mieczysław Boruta-Spiechowicz?

Mieczysław Boruta Spiechowicz urodził się w 1894 roku w Rzeszowie, a zmarł w 1985 roku w Zakopanem. Był generałem brygady Wojska Polskiego. Od 1914 r. służył w Legionach Polskich. W 1918 r. walczył w 2. Korpusie Polskim w Rosji. Rozpoczął działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Ukrainy. Jako dowódca 2. Grupy Operacyjnej i Pułku Strzelców Lwowskich wziął udział w obronie Lwowa.

Między wojnami pracował jako szef sztabu 8. Dywizji Piechoty oraz w Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych jako I oficer Sztabu Inspektora Armii generała Edwarda Rydza-Śmigłego. W czasie II wojny światowej dowodził dowodził Grupą Operacyjną „Bielsko”. Walczył pod Pszczyną, nad Dunajcem, Sanek, pod Tomaszowem Lubelskim. Gdy jego oddziały zostały rozbite, znalazł się we Lwowie, gdzie włączył się w konspirację. Został aresztowany przez NKWD. Więziono go w Stanisławowie i Moskwie. Z więzienia został zwolniony w 1941 roku. Od 1942 roku był dowódcą wojsk ewakuowanych do Iranu.

Wrócił do kraju w 1945 roku. Krótko po tym, na własną prośbę, został przeniesiony w stan spoczynku. Zajął się prowadzeniem gospodarstwa rolnego. W Zakopanem zamieszkał w 1964 roku, gdzie prowadził głównie działalność kombatancką.

Pamięć o generale kultywuje powołana w 1994 r. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich im. generała brygady Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska