Krokusy pojawiają się pod Giewontem od kilku dni. Teraz, gdy zrobiło się cieplej, przy kwiatach zaczęły pojawiać się owady. Ewidentnie czuć już budzącą się do życia przyrodę.
Krokusy to niezwykle wdzięczne i kruche kwiaty. Kwitną od marca do kwietnia. Właściwie kiedy tylko odtaje śnieg, a słońce mocniej nagrzeje ziemię te fioletowe zwiastuny wiosny wyskakują z zamarzniętej ziemi jak grzyby po deszczu. Choć wydają się bardzo kruche ani śnieg czy mróz nic im nie robią. W momencie, gdy pokryje je warstwa białego puchu kwiaty zamykają się. Okres kwitnienia zostaje zatrzymany i przesuwa się na lepszy bardziej słoneczny czas. Krokusy hibernują tak pod śniegiem.
Na Podhalu zbliża się krokusowe szaleństwo. Zobacz, gdzie mo...
Ponieważ krokusy najczęściej rosną tam, gdzie odbywa się wypas owiec, wymagają bowiem gleby nawożonej zasobnej w związki azotu. A ponieważ na tatrzańskich halach zalega jeszcze gruba warstwa śniegu, więc warto rozglądać się z fioletowymi zwiastunami wiosny na podhalańskich łąkach. Te pojawiły się już m.in. na zakopiańskiej Olczy, Bachledzkim Wierchu.
Najwięcej krokusów kwitnie w Tatrach. O ile krokusy można już podziwiać na podhalańskich łąkach, o tyle na wysyp kwiatów na Kalatówkach i Polanie Chochołowskiej w Tatrach przyjdzie nam jeszcze poczekać.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
