Antoni Grabowski urodził się w 1937 roku w Łętowni. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem w 1959 roku. Po studiach na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych powrócił do Zakopanego i przez blisko 40 lat był nauczycielem rzeźby w „Szkole Kenara".
Za swoje zaangażowanie i wybitne osiągnięcia pedagogiczne był wielokrotnie nagradzany. W 1985 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w 1991 1996 roku nagrody indywidualne I stopnia przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki.
Jest także Laureatem wielu innych wyróżnień: Il Nagrody ,,400 dzieł na 400 lecie Zakopanego", (Zakopane 1978), Nagrody Wojewody miasta Poznania na IV Biennale Małych Form Rzeźbiarskich (Poznań 1983), I Nagrody - Złotego Medalu podczas III Salon Zimowy Związku Artystów Rzeźbiarzy (Warszawa 1987), Il Nagrody - Srebrnego Medalu na VI Biennale Małych Form Rzeźbiarskich (Poznań 1987)
Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręg Zakopane. Swój bogaty dorobek artystyczny prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej, w roku 2012, prezentował swoje prace na wystawie indywidualnej „Zauroczeni" w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem.
Prace Antoniego Grabowskiego znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
W Zakopanem pozostawił swój ślad poprzez nagrobek Zofii Radwańskiej Paryskiej i Witolda Henryka Paryskiego na Starym Cmentarzu, figurę Św. Brata Alberta w kościele Św. Krzyża, a także artystyczne ławy, które do dzisiaj służą pacjentom w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego.
Pan Antoni Grabowski dzielił się swym talentem z mieszkańcami Zakopanego za co został uhonorowany w 2021 roku Nagrodą Burmistrza.
- Z profesorem Antonin Grabowskim znałem się od lat. Byłem jego uczniem w szkole podstawowej. Uczył nas wtedy zajęć plastycznych. Gdy dorosłem, podjąłem pracę w Kenarze. Tam też pracował Antoni. Miałem okazję być pilnowany przez niego. Był on niezwykle skromnym, kochającym uczniów profesorem. Przekazywał wszystko to co najlepsze, by wyzwolić weny twórcze. Kochaliśmy go bardzo. To był wyjątkowo dobry człowiek, który oprócz miłośni do sztuki, obdarzał miłością i sympatią innych ludzi – prof. Jerzy Jędrysiak, artysta grafik, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Antoni Grabowski spoczął na cmentarzu parafialny przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.
Nowy Targ. W bukowych portach na stoku narciarskim. Czyli gó...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
