Zakopiańska szkoła przez ostatnie lata przechodziła stopniową modernizacje. Najpierw powstała nowoczesna hala sportowa, potem budynek nowej szkoły, a teraz przyszedł czas na nowy internat dla uczniów. - To duża inwestycja dla nas. Budynek, który był już 100-letni zmienił się w zupełnie nowe miejsce. Dzięki uprzejmości marszałka małopolskiego i zarządu województwa uzyskaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 7 mln zł. Dzięki temu udało się przeprowadzić ten remont – mówi Dawid Szeliga, dyrektor SMS w Zakopanem.
Internat powstał w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu mieściły się sale lekcyjne, gabinety dyrekcji, czy nauczycieli. Jest ta miejsce dla 60 uczniów w pokojach 2, 3 osobowych z łazienkami. - Do tego powstała piękna, multimedialna sala, która ma służyć uczniom do nauki. Nasi uczniowie są mocno obciążeni i nauką i treningami. Dzień zaczynają o 7 rano, a niejednokrotnie kończą o godz. 18. Dlatego potrzebowaliśmy miejsca, w którym będą mogli odpocząć, ale i uczyć się. By reprezentować sobą coś więcej, dy opuszczą nasze mury – zaznacza dyrektor.
Kamil Stoch, multimedalista olimpijski i absolwent SMS zaznacza, że jego była szkoła mocno się rozwinęła od czasów gdy on był jej uczniem. - Gdy ja chodziłem do szkoły, to zupełnie inaczej to wyglądało. Dzisiaj jak patrzę na szkołę, na nową salę gimnastyczną, siłownię, to widzę, że młodzi mają niesamowite warunki rozwoju. Teraz tylko czekać na wyniki – ocenia Kamil Stoch.
- Na tę inwestycję czekali szczególnie uczniowie tej szkoły. Po tym jak organem prowadzącym tej placówki zostało województwo małopolskie, widać systematyczny rozwój tej szkoły. Chcemy, żeby ta szkoła się rozwijała. To inwestycja potrzebna. Liczymy, że dzięki tej szkole ujawnią się nam nowe talenty na miarę Kamila Stocha – mówi Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego.
W otarciu internatu wziął udział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Duchowny poświęcił nową placówkę szkolną pod Giewontem. Metropolita krakowski zaznaczył, że w procesie kształcenia trzeba pamiętać o tym, że jest to zdobywanie wiedzy przez uczniów. Ale nie tylko. - Tu chodzi także o bardzo ważny program edukacyjny w świetle obiektywnych wartości dzięki którym młody człowiek może rozwijać się w swoim człowieczeństwie. Myślę tutaj o kształtowaniu osobowości dzieci i młodzieży, o właściwym wychowywaniu jeśli chodzi o rozumienie siebie, swoich przyszłych zadań, odnośnie do społeczności w której żyją, Ojczyzny, czy społeczności międzynarodowej – mówi na początku roku szkolnego abp Jędraszewski.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
