Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Tutaj miłośnicy książek mają co robić. Festiwal literacki nie tylko o literaturze tatrzańskiej

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Dobiega końca VI Zakopiański Festiwal Literacki pod Giewontem. To miejsce, gdzie można nie tylko zapoznać się z nowościami wydawniczymi, ale i spotkać autorów, zdobyć autograf, czy posłuchać dobrej muzyki. Widać, że wielu turystów poszukuje takiego miejsca. - Wciąż bowiem lubi czytać, to nas cieszy - ocenia Bożena Gąsienica z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, która organizowała festiwal.

Szósta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbywa się pod hasłem „Wokół książki”. Jak co roku organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla uczestników: przyznanie Nagrody Literackiej Zakopanego, koncerty, wystawy, gra literacka, pokazy filmów, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami i artystami oraz promocje książek.

Celem festiwalu jest nawiązanie i przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie nazwiska jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Miasto stanowiło wtedy centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności polskich pisarzy. Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował w roku 2016, poprzez zapraszanie pod Tatry współczesnych uznanych i nagradzanych literatów, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego.

Podczas tegorocznej edycji swoją twórczość prezentują m. in.: Joanna Bator, Witold Bereś, Małgorzata Czyńska, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Agata Komosa-Styczeń, Anna Król, Agata Napiórska, Daniel Odija, Zośka Papużanka, Maciej Pinkwart, Paweł Skawiński, Justyna Sobolewska, Ewa Stadtmüller, Wojciech Szatkowski, Józef Wilkoń.

W trakcie festiwalu można obejrzeć trzy wystawy. Pierwsza z nich - „Mistrzowie ilustracji” przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry, prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie: Bohdan Butenko, Anna Kołakowska, Danuta Konwicka, Zbigniew Lengren, Maria Orłowska-Gabryś, Mirosław Pokora, Jan Marcin Szancer i Teresa Wilbik.

„Ocean” to z kolei wystawa poświęcona jednemu z największych dzieł Stanisława Lema – powieści „Solaris”. Trzecią propozycją jest wystawa „Salon Marcowy, Pokaz Filmów o Sztuce - Józef Wilkoń. Ilustracja. Rzeźba. Film.”.

- Nasz festiwal to idealne miejsce dla ludzi, którzy interesują się Tatrami i szukają literatury górskiej. Dlatego po części program naszego festiwalu jest co roku im dedykowany - mówi Bożena Gąsienica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem. - Mamy wręcz boom na literaturę górską. Być może wiąże się to z tym, że ta literatura jest mocno promowana na festiwalach górskich. Co ciekawe, powstają pozycje nie tylko dla dorosłych zainteresowanych, ale i dla dzieci. By zainteresować je górami.

Taką pozycją jest np. "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" - czyli przewodnik autorstwa Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego - byłego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. Promocja tej książki odbędzie się w niedzielę 11 lipca - w ostatni dzień festiwalu.

- Jednak nasz festiwal jest dedykowany nie tylko miłośnikom literatury górskiej, ale wszystkich kochającym książki i chcą zobaczyć jakie są nowości wydawnicze na rynku - mówi Bożena Gąsienica.

Zakopiański Festiwal Literacki odbywa się na Placu Niepodległości w Zakopanem.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska