FLESZ - Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska
Po tym, jak badania potwierdziły, że u kilkunastu osób w Polsce wystąpił koronawirus, Polacy ruszyli na zakupy do aptek. Z półek zniknęły już żele antybakteryjne, środki do dezynfekcji ran. W mediach są doniesienia, że wykupywane są także środki na zbicie gorączki.
W Zakopanem na razie takiego szału nie ma. - Mamy te środki na bieżąco - zarówno jeśli chodzi o te na receptę, jak i te ogólnodostępne - mówi nam jeden z farmaceutów z apteki w centrum Zakopanego. - Jest większa sprzedaż, to fakt. Ale dostawy również są na bieżąco. Wiadomo, że brakuje maseczek i żelów antybakteryjnych. Ale inne leki są na bieżąco dostępne.
Sprzedawca dodaje, że zdarzają się klienci, którzy chcieliby zrobić zapasy leków na pół roku z góry. Ale są to w większości ludzie dobrze znani już farmaceutom, którzy już wcześniej wykazywali tendencję do zbyt dużego wyczulenia na kwestie swojego zdrowia.
Także i sklepy ogólnospożywcze na Podhalu jak na razie nie świecą pustkami. Na bieżąco można kupić makarony, czy ryż - czyli produkty o wydłużonym okresie przydatności. Takie bowiem w większych miastach w ostatnich dniach również zaczęły niemal w hurtowych ilościach znikać.
Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Koronawirus: aktualizowany raport
