Pod Giewontem będą też kwestować m.in. burmistrz i radni Zakopanego, przedstawiciele znanych rodów góralskich, organizacji społecznych i lokalnych instytucji kultury, artyści (np. Magdalena i Marcin Rząsowie, Stanisław Cukier, Ewa Ross-Baczyńska), członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", przedstawiciele Muzeum Tatrzańskiego, dyrektor Szkoły Kenara - w sumie ok. 60 osób.
Towarzystwo, które organizuje doroczną kwestę, zaprasza do włączenia się w zbiórkę darczyńców. I podaje, że dzięki przekazywanym datkom co roku udaje się zadbać o ok. 50-60 nagrobków. Za pieniądze zebrane podczas kwest prowadzone są prace przy grobach niemających dysponenta (opiekuna) i opuszczonych mogiłach. Towarzystwo dba także o nagrobki ludzi zasłużonych dla naszej kultury i sztuki oraz osób zasłużonych dla Zakopanego i Tatr.
Nagrobki do odnowienia typowane są na wiosnę, komisyjnie. Ale już wiadomo, że TOnZ chciałoby się teraz zająć m.in. grobem Zofii i Witolda Paryskich (spoczywają na na Pęksowym Brzyzku) - znawców Tatr i autorów "Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej".
Podczas zeszłorocznej, jubileuszowej XXX kwesty w Zakopanem zebrano nieco ponad 26 tys. złotych. Dzięki tym funduszom w tym roku udało się wykonać wiele prac pielęgnacyjnych, profilaktycznych i konserwatorskich, głównie na zabytkowym Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.
Przed sezonem turystycznym, na wiosnę - w maju i czerwcu - przeprowadzono tam pielęgnację 20 grobów, w tym w przypadku ośmiu zakonserwowano elementy żelazne: krzyże, sztaby, ogrodzenia i bramki, a 12 innych opuszczonych mogił wyregulowano i wypielono. Teraz, przed dniem Wszystkich Świętych zostaną one na nowo odświeżone i udekorowane.
Dokonano też profesjonalnej konserwacji 10 nagrobków:
- Władysława Hasiora
- Józefa i Zofii Fedorowiczów
- Józefy z Morawskich Sołtysowej
- Feliksa Romiszewskiego
- Wincentego Karola Oliwiera Olewińskiego
- Józefa Kubali
- ks. Jana Topolnickiego
- Wincentego de Turbia Krzyształowicza
- Władysława Folkierskiego
- Gustawa Paszkowskiego.
Jak dodaje koordynatorka kwesty Agata Nowakowska-Wolak, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem, wykonano również jeden nowy drewniany krzyż - na wzór starego zbutwiałego oraz naprawiono inny uszkodzony bezimienny krzyż. Prace stolarskie nad tymi krzyżami wykonał Andrzej Bukowski z Zespołu Szkół Budowlanych. Prace pielęgnacyjne, konserwację ogrodzeń i osadzanie krzyży - firma Marka Marcisza. Konserwacją zajmowały się Regina Mrowca-Kenar i firma ODNOWA - Konserwacja Zabytków. Prace kowalskie - naprawy rozerwanych łańcuchów, montaż opadniętych bramek w ogrodzeniach i urwanego ramienia krzyża - wykonała firma Stanisława Byrcyna. Prace dobiegają końca.
- Wszystkie te prace wykonane zostały za 34,2 tys. złotych. Część z nich dofinansowano z pieniędzy pozostałych z poprzedniej, XXIX Kwesty. Dodatkowo, w tzw. czynie społecznym, członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami z pomocą przyjaciół i dwóch uczniów z ZSB przed majówką dokonali generalnych porządków na Starym Cmentarzu: sprzątali gałęzie, igliwie, stare znicze i wiązanki. Dbano też systematycznie o groby około 20 naszych luminarzy kultury. Teraz, po halnym i przed Świętem Wszystkich Świętych także wspomożemy prace uczniów ZSB, którzy jak co roku sprzątają liście na całej zabytkowej nekropolii i przygotujemy nagrobki do święta. Także na Nowym Cmentarzu spontanicznie i bezkosztowo dokonano pielęgnacji czterech opuszczonych nagrobków, odnawianych w latach poprzednich - dodaje Agata Nowakowska-Wolak.
