https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane zrobiło się biało-czerwone. Górale uhonorowali powstańców śląskich

Łukasz Bobek
Zakopane uroczyści świętuje Dzień Flagi Narodowej, a także gotowe jest na święto Konstytucji 3 Maja. Władze miasta pamiętały także o uczestnikach Powstania Śląskiego, którzy spoczywają pod Giewontem.

Pod Giewontem zrobiło się biało-czerwono. Główne ulice miasta zostały udekorowane flagami narodowymi, a także flagami w barwach miasta. Miasto godnie obchodzi Dzień Flagi Narodowej, gotowe jest także na Święto Konstytucji 3 Maja.

Władze miasta nie zapomniały także o setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.

- Miasto Zakopane aktywnie włączyło się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Główne uroczystości jeszcze przed nami, ale już 2 maja, równolegle z akcją składania kwiatów w miejscach upamiętniających to ważne wydarzenie zainicjowaną przez Marszałka Województwa Opolskiego, także w Zakopanem władze miasta oddały hołd powstańcom. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz sekretarz Grzegorz Cisło złożyli wiązanki na grobach powstańców, które udało się odszukać na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej - informuje zakopiański urząd miasta.

Pod Giewontem pochowanych zostało czterech uczestników powstania: Alfons Lorek, Władysław Cielecki, Adam Rychlik i Józef Bochenek. W tej kameralnej uroczystości udział wzięła także rodzina Józefa Bochenka - syn Zbigniew oraz dwie wnuczki.

Przypomnijmy, że wyrazem zaangażowania oraz solidarności w odzyskanie Górnego Śląska i włączenie tych ziem w granice Rzeczpospolitej była mobilizacja wojskowa 3 maja 1921 roku i wymarsz grupy 40 ochotników z Zakopanego na III Powstanie Śląskie. Pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego – właściciela dóbr Łopuszna uformowali oni 2. Baterię I Dywizjonu Artylerii, a następnie brali udział w walkach o Górę Świętej Anny. Wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.

Tamte wydarzenia przybliża plenerowa wystawa przy oczku wodnym na ul. Krupówki zatytułowana „Wojny nie chcemy, ale Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala!”. Ekspozycja przygotowana przez Natalię Skiepko - Miejskiego Konserwatora Zabytków przybliża historię Powstańców Śląskich 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii, a także postać jednego z Ojców Niepodległości – Wojciecha Korfantego i jego związki z Zakopanem.

Główne zakopiańskie uroczystości upamiętniające 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego zaplanowane zostały na czerwiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rudy z Budy

Gorali nalezy rozliczyc a Goralenvolk i za to ze 300 z nich wstapilo do SS

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska