Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakrzówek oficjalnie otwarty! Budowa kąpieliska wywoływała w Krakowie wiele emocji. To jest jednak przepis na hit lata 2023

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Od środy na kąpielisku Zakrzówek nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy
Od środy na kąpielisku Zakrzówek nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy Marcin Banasik
Od dziś mieszkańcy Krakowa mogą oficjalnie już korzystać z najbardziej atrakcyjnego kąpieliska w Krakowie, które jest strzeżone przez ratowników. Część krakowskich aktywistów ma sporo zastrzeżeń, co do kąpieliska odnośnie stanu bezpieczeństwa tego miejsca i czystości wody. Urzędnicy zapewniają jednak, że kąpielisko jest bezpieczne a woda nadaje się do kąpieli, co potwierdza sanepid. - Zakrzówek to też jedno z najczęściej kontrolowanych miejsc w Krakowie przez strażników miejskich - zapewnia Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Liczenia plażowiczów na razie nie będzie

Piotr Kempf poinformował również, że z dotychczasowych doświadczeń wynika, iż na pomostach nie przebywa więcej niż dopuszczalne 600 osób.

- Dlatego na razie nie uruchamiamy zliczania plażowiczów. Jeśli zaobserwujemy większe zainteresowanie tym miejscem uruchomimy bramki, które zliczają osoby wchodzące. Osoby te dostaną też opaski na ręce, żeby można było szybko policzyć ilu ludzi jest na pomostach. Nie powinno dochodzić do sytuacji, ze grupa osób czeka przed bramkami na wejście, ponieważ mało kto przebywa na basenach cały dzień. Rotacja jest duża, ponieważ nie ma tam cienia i po dwóch, trzech godzinach plażowicze kończą swój pobyt na kąpielisku - mówi Piotr Kempf.

Dyrektor ZZM zauważa, że już niedługo do użytku zostanie oddana plaża, z której będą mogli skorzystać np. ci, którzy już nie zmieszczą się na pomostach. Kempf nie podał jednak daty zakończenia prac na plaży.

Prezydent mówił, projektant śpiewał

Na oficjalnym otwarciu kąpieliska w środę przed południem obecny był prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- Sądzę, że to dzisiejsze oddanie kąpieliska połączone z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego przyczyni się do tego, że w tej chwili będzie to już w pełni oddany obiekt i w pełni bezpieczny - mówił Jacek Majchrowski.

Prof. Marcin Furtak, który zaprojektował kąpielisko przypomniał, że jest tam ponad 50 hektarów ziemi, 17 hektarów samego akwenu, kilkanaście tysięcy krzewów i drzew, ścieżki spacerowe i rowerowe, pomosty

- Chciałem powiedzieć również o tym, że miejsce to przez ostatnie kilka lat było budowane przeróżnymi uczuciami, które towarzyszyły mieszkańcom i osobom odpowiedzialnym za powstanie tego obiektu - mówił prof. Furtak.

Profesor na koniec swojego przemówienia profesor zaśpiewał parafrazując utwór wykonywany przez Adolfa Dymszę. "Zakrzówek da się lubić".

Obecny był również prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i posłanka PiS Małgorzata Wassermann, która po oficjalnej części otwarcia kąpieliska przez kilka minut rozmawiała z prezydentem Jackiem Majchrowskim.

Sanepid zbadał wodę

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie pobrała 14 czerwca próbki wody (południowa część zbiornika, w obrębie którego zostało utworzone kąpielisko o nazwie „Kąpielisko Zakrzówek”). Po dokonaniu bieżącej oceny jakości wody w zakresie parametrów mikrobiologicznych stwierdzono przydatność wody do kąpieli.

Aktywiści ostrzegają

Część aktywistów zwraca uwagę na to, że 600 osób przebywających na pomostach, będzie miało do dyspozycji 7 trudno dostępnych toalet i 2 pisuary, które dodatkowo będą współdzielić z kilkuset innymi osobami, odwiedzającymi Park Zakrzówek. Według nich niedostosowanie warunków sanitarnych na Zakrzówku do liczby korzystających, może skończyć się nie tylko zamknięciem akwenu dla wszystkich, ale ciężką chorobą wielu ludzi.

Aktywiści zwracają również uwagą na to, że ogrodzenie kąpieliska składa się z od 4 do 6 metalowych lin (różnie w różnych miejscach), oddalonych od siebie o ok. 20-30 cm. Liny można bardzo łatwo ręcznie odsunąć od siebie nawet na ponad 40 cm.

Na kąpielisko składa się pięć niecek basenowych o różnej głębokości, strzeżonych przez ratowników:

  • niecka nr 1 o głębokości 350 cm – strefa dla umiejących pływać
  • niecka nr 2 o głębokości 80 cm – strefa dla nieumiejących pływać
  • niecka nr 3 o głębokości 40 cm – strefa dla nieumiejących pływać, z wyznaczonym przy pomocy białych boi brodzikiem dla dzieci
  • niecka nr 4 o głębokości 120 cm – strefa dla nieumiejących pływać
  • niecka nr 5 o głębokości 350 cm – strefa dla umiejących pływać.

Niecki basenowe będą posiadały stosowne oznakowanie.

Na terenie całego zbiornika oraz poza wyznaczonym sezonem kąpieliskowym pływanie odbywa się na własną odpowiedzialność, o czym będą informowały zamieszczone w terenie tablice. Szczegółowy regulamin korzystania z kąpielisk znajduje się na stronie ZZM.

Kąpielisko jest czynne od 22 czerwca do 3 września, w godz. 10.00–18.00. Wejście na drewniane pomosty będzie otwarte dłużej, ponieważ pełnią one również rolę alejek spacerowych – tj. z jednej strony zbiornika na drugą. Ze względów bezpieczeństwa, zamknięcie nastąpi o godz. 22.00.

Wejście na teren kąpieliska jest i pozostanie bezpłatne.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Na całym terenie nie można przekraczać wyznaczonych barier i łamać zakazów. Nic w takim miejscu nie może zastąpić zdrowego rozsądku. Kąpielisko w wyznaczony czasie będzie strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników i pod ich nadzorem (również podczas stosowania się do wszelkich zaleceń) można mówić o bezpiecznej kąpieli. Głębokość wody na terenie Zakrzówka sięga nawet 30 m, więc korzystanie ze zbiornika poza obszarem kąpieliska i terminem, w którym ono funkcjonuje jest zachowaniem niebezpiecznym, obarczonym własną odpowiedzialnością. Nie może stanowić zachęty dla przypadkowych osób, a tym bardziej tych, które nie pływają profesjonalnie. Apelujemy więc o ostrożność i taki sposób korzystania z terenu, który został mieszkańcom udostępniony, aby mieć na względzie bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska