Porozumienie zostało zawarte 17 sierpnia podczas wernisażu wystawy „Królewski Rembrandt na Wawelu” na dziedzińcu arkadowym wawelskiego zamku. Sygnowali je: prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Taras Wozniak, dyrektor Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego.
Na mocy porozumienia obie instytucje będą współpracować w zakresie działalności oświatowej i prowadzenia wspólnych projektów edukacyjnych, konserwacji dzieł sztuki, znalezisk archeologicznych i architektury oraz rewaloryzacji ogrodów historycznych. Pracownicy będą również prowadzić wspólne konsultacje dotyczące urządzenia wnętrz zamkowych i ekspozycji oraz zakupów muzealiów, udostępniać posiadaną dokumentację fotograficzną oraz organizować wizyty studyjne.
Jak podkreślił prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu obie instytucje łączą relacje i kontakty od wielu lat.
- Poprzez podpisanie memorandum chcieliśmy nadać tym działaniom nowy impuls i bardziej formalny charakter, co jest istotne zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej
– mówił Andrzej Betlej, dodając, że oprócz działalności naukowo-badawczej liczy na wspólną wystawę malarstwa Leona Pinińskiego, którego autorstwa obrazy znajdują się w kolekcjach wawelskich i lwowskiej galerii.
- Pragnęlibyśmy, aby w ciągu najbliższych lat przygotowana została wspólna wielka wystawa ukazująca wyjątkowe dzieła z obu muzeów – mówił dyrektor zamku na Wawelu.
Lwowskie muzeum planuje dokonać kompletnej restauracji i rewitalizacji zamku w Podhorcach. Andrzej Betlej przypomniał, że po I wojnie światowej to one były wzorem dla odtworzenia wawelskich stropów.
- Mamy nadzieję, że teraz dojdzie do sytuacji odwrotnej – dodał.
– Sytuacja w Ukrainie jest obecnie bardzo trudna – nie tylko dla ludzi, ale także dla instytucji i spuścizny kulturowej, a jest to przecież nasze wspólne dziedzictwo, którego zachowanie jest wielkim wyzwaniem. Współpraca jest potrzebna obu stronom, ponieważ jesteśmy jednym z kilku największych muzeów poza granicami Polski, w których są tak bogate zbiory sztuki polskiej. Podpisane porozumienie to gest symboliczny, który w tym szczególnym momencie dziejowym potwierdza trwające od wielu lat wzajemne współdziałanie obu instytucji – powiedział Taras Wozniak, dyrektor generalny Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
