Zamek można odwiedzać zimą
Nowe produkty turystyczne cieszą się ogromną popularnością. Zamek otwarty końcem września podczas 1,5 miesiąca odwiedziło ponad 22 tys. osób. To bardzo popularna atrakcja, która końcem listopad została zamknięta.
- Ludzie nawet nie pozwalają nam na okres zimowy zamykać tej atrakcji, musieliśmy chociaż udostępnić dziedziniec - mówi "Gazecie Krakowskiej" Jan Golba, burmistrz Muszyny.
Burmistrz jeszcze w listopadzie wspominał, że nie ma możliwości udostępniania całego zamku zimą ze względu choćby na jego położenie i dojście stromą, leśną drogą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wejść na wzgórze zamkowe i korzystać jedynie z dziedzińca oraz dolnego tarasu widokowego. Sale wystawiennicze oraz baszta będą niedostępne aż do wiosny.
Oficjalne otwarcie zamku w Muszynie. Tłumy przyszły zobaczyć...
W Muszynie także zimą nie brakuje atrakcji, są tam całoroczne ogrody na Zapopradziu, które teraz zamieniły się częściowo w bajkowy ogród świateł. Do pieszych wycieczek zachęca też góra Malnik z nową wieżą widokową.
Zamek po częściowej rekonstrukcji
Prace przy częściowej rekonstrukcji zamku trwały ponad trzy lata i kosztowały gminę 13 mln zł. Jednak już od lat trwały poszukiwania dokumentów, świadczących o tym jak wyglądał. Do czasów współczesnych nie zachowały się plany, ryciny, obrazy czy też inne materiały źródłowe, które jednoznacznie określałyby pierwotny wygląd zamku. Zachowały się jedynie materiały źródłowe wtórne lub też ryciny, obrazy, zdjęcia obrazujące daleko już posuniętą degradację, a w końcu jego ruiny. Ostateczną podstawą przyjętych rozwiązań architektonicznych stał się szereg badań archeologicznych i archeologiczno-architektonicznych. Dzięki nim pozostałości murów skryte przez kilkaset lat pod ziemią ujrzały światło dzienne i zarysował się obrys zamku oraz budowli towarzyszących. Częściowo też ustalono jak wyglądało zamczysko u posad.
Średniowieczne ruiny zyskały nową basztę, taras widokowy oraz pomieszczenia muzealne czy gastronomiczne. Do użytku zwiedzających zostały udostępnione pomieszczenia zamkowe, dziedziniec, baszta, platforma widokowa oraz pomieszczenia gastronomiczne. Na każdym z pięter można zapoznać się z dziejami Muszyny a także legendami dotyczącymi zamku czy też samej Muszyny. Z ostatniego piętra baszty rozpościera się natomiast panorama na miasto i daje nam wyobrażenie, dlaczego właśnie to miejsce wybrano na lokalizację strażnicy.
W południowej części fortecy, w miejscu dawnej, letniej rezydencji biskupów Krakowskich znajduje się sala wystawiennicza, a na jej dachu taras widokowy.
- Oto piękne i nietypowe pojazdy Kordiana, gwiazdy disco polo spod Nowego Sącza
- Sławomir i Kajra tak wyglądali zanim zyskali sławę
- Co hodują sądeczanie? Pytony, boa, pająki. Piękne i niebezpieczne zwierzęta
- Niektóre mają mroczną historię. Te budynki mają nawet po 100 lat i nadal zachwycają
- 18-letnia Martyna pokazała wielką formę w Hiszpanii! Ma srebro MŚ w bikini fitness
- Ma niezwykły talent. Emilia Dubiel ze Starego Sącza znów mistrzynią!