https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast płacić podatek od sprzedaży nieruchomości - zainwestuj

Agnieszka Zielińska
Do końca 2011 r. obowiązują trzy różne sposoby płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości. W niemal wszystkich przypadkach zaoszczędzimy, inwestując w branżę mieszkaniową. Podatek możemy zainwestować także w wynajem.

1 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT, która ustala reguły dot. nieruchomości nabytych po tej dacie. To, na jakich zasadach rozliczymy dochód ze sprzedaży nieruchomości, zależy od daty zakupu lokalu. Liczy się dzień podpisania aktu notarialnego.

Aby uniknąć podatku, wystarczy, że osoba sprzedająca dom lub mieszkanie przeznaczy w ciągu dwóch lat pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, m. in. zakup domu, mieszkania, gruntu pod budowę lub prawa użytkowania wieczystego. Można też nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub domu albo przeznaczyć pieniądze na rozbudowę lub remont innego lokalu. Uwaga! Nieruchomość nie musi być położona w Polsce. Ustawa określa wyraźnie, że zwolnienie dotyczy także państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Nie można skorzystać ze zwolnienia, jeśli przychód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczymy na: zakup gruntu, prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynku, jego remont lub adaptację, które przeznaczone będą na cele rekreacyjne.

Ale to nie wszystko. Nie zapłaci podatku ten, kto za pieniądze ze sprzedaży nieruchomości spłaci pożyczkę lub kredyt na wymienione w ustawie cele mieszkaniowe. Chodzi jednak wyłącznie o kredyty zaciągnięte przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Najpierw trzeba więc zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości, a następnie przeznaczyć na jego spłatę uzyskany ze sprzedaży zysk. Do ulgi uprawniają także wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w ban-ku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na terenie Europy. Dla osób, które chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, złożenie odpowiednio wypełnionego PIT-39 jest jednoznaczne z deklaracją, że dana osoba wyda w okresie dwóch lat pieniądze na cele wymienione w ustawie.

- Korzysta się wtedy z przewidzianego zwolnienia - tłumaczy Przemysław Lichołap, księgowy. - Aby nie płacić podatku, nie trzeba już składać żadnych innych oświadczeń poza PIT-39. W rubryce nr 26 wpisuje się kwotę dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21. Przy składaniu PIT-39 trzeba obliczyć wysokość należnego podatku, a formularz złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Kto złoży deklarację w urzędzie, ale nie przeznaczy zarobionych środków na cel uprawniający do zwolnienia w określonym terminie, będzie musiał zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.
Kto sprzedaje nieruchomość nabytą do końca 2006 r. zapłaci podatek w wysokości 10 proc. przychodu (całej sumy otrzymanej od kupującego) płatny w terminie 14 dni, licząc od momentu sprzedaży. Nie płacą go ci, którzy w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży w ciągu dwóch lat przeznaczą w całości na cele mieszkaniowe.

Jeszcze inaczej opodatkowana jest sprzedaż nieruchomości nabytych między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008 r. Podatek wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu (dochód to różnica między kwotą kupna a sprzedaży). Nie trzeba też powiadamiać o tym fiskusa od razu, wystarczy zrobić to w zeznaniu rocznym. Można też skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej. Nie trzeba płacić podatku, jeżeli w sprzedawanej nieruchomości było się zameldowanym przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą sprzedaży.

- W każdym z trzech przypadków obowiązuje zasada, że nie płaci się podatku, jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat od dnia jej nabycia - wyjaśnia radca prawny Rafał Kolano. Owe 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Zawsze wolna od podatku jest natomiast sprzedaż nieruchomości nabytych w spadku lub darowiźnie. Dotyczy to jednak nieruchomości nabytych do końca 2006 roku. 


Komentarze 37

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
AMG
Mam pytanie, czy pieniądze ze sprzedaży domu przed upływem 5 lat mogę przeznaczyć na zakup garaży żeby uniknąć płacenia podatku dochodowego?
J
Jedyny-co-widzi
Nie piszcie, że podatku uniknie się po 5 latach ale po 6. Dla jednych będzie to 5 lat ale dla pozostałych nawet 6 lat czekania. Kolejna głupota inteligencji polskich przywódców i specjalistów od prześladowań społecznych. Ustawa przewiduje 5 lat a trzeba czekać 6. Nie jest to oszustwo kreatywnej księgowości Państwa Polskiego?
i
incgognito
Zakupiłem dom za 170 tys w 2015 roku na kredyt zaciagnalrm go przed zakupem nieruchomoci sprzedałem go za 220 000 tys w 2016 rokui splacilem kredyt ktory mialem na zakup tej nieruchomości czy ktosmoże mi powiedzieć ile powinienem wydać w ciągu dwóch lat ?
A
Anka
Moi rodzice sprzedali mieszkanie w którym mieszkali 30 lat w ciągu 2ch tyg kupili działkę budowlaną i zaczęli budowę domu. Skarbówka po 5ciu latach się obudziła i naliczyla podatek razem 80 tys i tak się skończyło marzenie o domu
A
Anka
Moi rodzice sprzedali mieszkanie w którym mieszkali 30 lat i za tą kasę kupili działkę budowlaną i zaczęli budować dom po 5ciu latach obudził się urząd skarbowy i naliczyl sobie podatek łącznie z odsetkami prawie 80 tys jedno wielkie nieporozumienie
r
rozzalona siostra
aktem darowizny otrzymałam dom o wrtości 400tys zł obciązony hipoteką na jej zakup brat przestał płacic kredyt a ja zmuszona byłam sprzedać nieruchomośc za 315tys zł dowiedziałam się że muszę zapłacic podatek jaki przecież całą kwotę zwróciłam do banku
h
hartal
Nieruchomości magazynowe - tutaj widać największy potencjał i tutaj można zdecydowanie najwięcej wyciągnąć, trzeba jedynie rozsądnie to zaplanować. Nie ma co ukrywać, że sytuacja wygląda jak wygląda, daje potencjał, ale pytanie - czy zostanie on realnie wykorzystany. Czas pokaże, aczkolwiek może być ciekawie.
a
as
Jak to wygląda w praktyce jeżeli chodzi o przeznaczenie w ciągu 2 lat pieniędzy na remont mieszkania?Urząd Skarbowy wymaga faktur np. na zakup materiałów budowlanych, fakturę za wykonanie remontu? A jeżeli sam zrobię remont a tylko kupię materiały to US się nie doczepi że np kupiłem materiały i je później sprzedałem?
S
Sebik
Jestem zwolennikiem inwestycji i wprowadzania nowych udogodnień. My też niedawno zainwestowaliśmy w nowy system do zarządzania w naszej Wspólnocie Mieszkaniowej. Korzystamy z Admireo od kilku miesiecy i naprawdę przypadło nam do gustu. Daje wiele możliwości i ułatwia pracę zarządców.
K
Krzysztof
WITAM mam takie pytanie moi rodzice sprzedawali mieszkanie Ale ja byłem pełnomocnikiem od strony ojca i dostałem przelew 1/2kwoty i teraz moje pytanie czy muszę to zgłaszać do US i odprowadzić podatek jeżeli ojcu nie przelalem bo zostawił je dla mnie.
a
adam0167
mam ten sam problem odziedziczyłem działkę i mieszkanie w bloku po dziadku druga część mieszkania jest babci tą drugą część dziedziczyć będę po jej śmierci tylko jest spory dla mnie z tym problem ponieważ jestem inwalidą II grupy=orzeczenie ze stopniem umiarkowanym dziadek zmarł 11.09.2014 niedawno to teraz pół biedy ale nie wyobrażam sobie abym miał męczyć się z tym spadkiem 5 lat pod kątem płacenia od tego podatku jestem niewydolny finansowo cały spadek działka+mieszkanie w bloku cena łącznie to jest ponad 200 tysięcy złotych a ja sam mam w związku z tymi pieniędzmi kilka celów do zrealizowania a z tym podatkiem nie byłoby to możliwe jak mogę sprzedać i jedno i drugie nie narażając się na podatek od wzbogacenia i czy fakt że posiadam orzeczenie jest argumentem na plus czy minus ? i popieram przedmówczynię co do słowa
k
ktos..
sprzedając darowiznę w ciągu 2 lat na cele mieszkaniowe omine podatek ale nigdzie nie jest napisane czy mogę za to kupic tylko jedno mieszkanie czy za pieniądze ze sprzedaży mogę kupic dwa mieszkania jednocześnie ??? może ktoś odpowiedzieć ?????
m
mm
Mam pytanie, dostałam w spadku mieszkanie, chcę się dowiedzieć czy jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na podatek od wzbogacenia na remont owego mieszkania.
k
kats
A generalnie nieruchomości magazynowe od bardzo dawna starzają potencjał inwestycyjny, problemem jest jednak kapitał. Do momentu kiedy ten kapitał nie pojawi się na rynku, nawet nie ma większych szans na postęp. A wolne hale Jartomu czekają, nawet w SSE.
o
ola
Mam pytanie odziedziczyliśmy z bratem dom po rodzicach w częściach po 1/2.Mama zmarła w 2006r,tato w 2009r.Wiemy,żeby nie płacić podatku możemy sprzedać dom w 2015r,ale gdybyśmy sprzedali dom wcześniej,to podatek zapłacilibyśmy tylko za część spadku odziedziczoną po tacie?I jeszcze jedno gdybym swoją część przeznaczyła na budowę domu,czy wszystkie materiały budowlane mogą zostać uwzględnione do rozliczenia do us,czy jest jakaś ustalona lista?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska