https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaskakująca dymisja w Grupie Azoty. Prezes Adam Leszkiewicz zrezygnował ze stanowiska, by zostać szefem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Andrzej Skórka
Adam Leszkiewicz zrezygnował w piątek (9 maja) ze stanowiska prezesa Grupy Azoty
Adam Leszkiewicz zrezygnował w piątek (9 maja) ze stanowiska prezesa Grupy Azoty Andrzej Skórka
Adam Leszkiewicz nie jest już prezesem zarządu Grupy Azoty S.A. W piątek (9 maja) przed południem złożył rezygnację ze stanowiska. Kilka godzin później objął stery w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Jeszcze przed tygodniem Leszkiewicz wraz z innymi członkami zarządu referował wyniki finansowe spółki za 2024 rok i czwarty kwartał.

Prezes Grupy Azoty rezygnuje

Tymczasem w piątek (9 maja) spółka poinformowała o rezygnacji Adama Leszkiewicza. W komunikacie nie ma jednak informacji o powodach takiej decyzji. W komentarzu były prezes także nie porusza tej kwestii.

„Miniony rok to nie tylko zdecydowanie lepsze wyniki finansowe, ale również poprawa efektywności biznesowej, zoptymalizowane koszty oraz zaawansowany etap prac w zakresie transformacji modelu biznesowego Grupy. Przez ostatni rok, wspólnie z całym Zarządem, wyznaczyliśmy i uruchomiliśmy konkretny plan działań, które umożliwią dalszą poprawę sytuacji finansowej, a docelowo osiągnięcie długoterminowej stabilizacji całej Grupy Kapitałowej. Idea silnej i konkurencyjnej Grupy Azoty pozostaje dla mnie bardzo ważna, dlatego nadal będę chciał być aktywnie zaangażowany w działania na rzecz rozwoju Grupy” – cytuje jego wypowiedź spółka.

Adam Leszkiewicz z Azotów do Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Nieoficjalnie od początku kwietnia nazwisko Adama Leszkiewicza pojawiało się w kontekście… Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dokładnie od czasu kwietniowej rezygnacji ze stanowiska prezesa PGZ Krzysztofa Trofiniaka. Wśród kandydatów na szefa Polskiej Grupy Zbrojeniowej wymieniano właśnie prezesa Grupy Azoty.

W piątek (9 maja) wczesnym popołudniem rada nadzorcza PGZ wybrała Leszkiewicza na nowego prezesa koncernu zbrojeniowego, w skład którego wchodzą m.in. Zakłady Mechaniczne w Tarnowie, Bumar Łabędy, Huta Stalowa Wola, czy MESKO. Były już prezes Azotów ubiegał się o to stanowisko w ramach postępowania kwalifikacyjnego ogłoszonego po rezygnacji Trofiniaka.

"Bardzo się cieszę, że mogę zaangażować się, wspólnie z zespołem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w realizację tak istotnych zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Deklaruję pełne zaangażowanie w efektywną realizację kluczowych projektów i programów. Także w realizację idei doskonalenia funkcjonowania PGZ, wdrożenie niezbędnych zmian oraz lepszą współpracę z partnerami krajowymi i zagranicznymi z obszaru przemysłu obronnego. Wyzwania są jasno określone, a moim celem, obok rozwoju biznesowego Grupy i zmiany organizacji Grupy Kapitałowej, jest przede wszystkim poprawa relacji z kluczowymi interesariuszami oraz przełożenie dostępnych środków finansowych na konkretne ilości odpowiedniego uzbrojenia. Liczę w tym zakresie na współpracę z partnerami publicznymi i prywatnymi" – cytuje Adama Leszkiewicza oficjalna strona PGZ.

Kariera Adama Leszkiewicza

Adam Leszkiewicz prezesem Grupy Azoty był od marca 2024. Przed laty, gdy rozpoczynał się proces konsolidacji polskiej chemii, był wiceministrem skarbu.

W administracji państwowej pracował od 1998 roku, na początku jako rzecznik prasowy i dyrektor gabinetu Aleksandra Grada, ostatniego wojewody tarnowskiego. Potem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego był m.in. zastępcą dyrektora kancelarii marszałka, a następnie dyrektorem UMWM. Piastował także funkcję sekretarza Miasta Stołecznego Warszawy.

W latach 2012-16 związany był z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie - najpierw jako członek zarządu i dyrektor generalny, a potem prezes i dyrektor generalny Grupy Azoty ZAK.

Tarnów Naszemiasto poleca!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska