MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego. Tam kiedyś spędzało się wakacje. Zobacz, jak wyglądała ta małopolska wieś 10.04.2023

Karina Czernik
Karina Czernik
Skawce. Teren budowy zbiornika retencyjnego i tamy.
Skawce. Teren budowy zbiornika retencyjnego i tamy. Wojciech Matusik/ 2012
Jezioro Mucharskie zlokalizowane jest na rzece Skawie na granicy powiatów wadowickiego i suskiego. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Na dnie Jeziora Mucharskiego (do 2018 roku zwanego Zbiornikiem Świnna Poręba) znajduje się wieś Skawce. Po niegdyś tętniącej życiem mieścinie zostały wspomnienia i archiwalne zdjęcia.

SKAWCE - wieś zatopiona przez wody Jeziora Mucharskiego. Zobacz archiwalne zdjęcia

Jak wskazują analizy i opracowania prof. Gabriela Narutowicza, sam zamysł powstania jeziora zaporowego w miejscu podwadowickiej wsi powstał jeszcze w latach dwudziestych XX w., a wrócono do niego po wojnie. Według nieoficjalnych pogłosek
w latach 60. i 70. naciskano, by remonty, a tym bardziej nowe inwestycje we wsiach przeznaczonych do likwidacji, były wstrzymywane.

Prace nad budową tamy ruszyły w połowie lat osiemdziesiątych. W końcu maja 1988 r. zlikwidowano ruch kolejowy na odcinku linii nr 103 Wadowice - Skawce, a w kwietniu 1992 r. linię rozebrano. Ruch na DK 28 trwał dłużej, gdyż na dnie przyszłego zbiornika nie kolidował z pracami budowlanymi, a teren budowy tamy ominięto tymczasową drogą. Jednocześnie trwały prace przy budowie nowej drogi wraz z całą infrastrukturą, którą oddawano odcinkami, a ostatecznie nową DK 28 oddano kierowcom w połowie drugiej dekady XXI w. - czytamy na polska-org.pl/

Burzliwa historia zbiornika

  • Z powodu kłopotów finansowych, związanych z przemianami gospodarczymi po 1989, prace się opóźniały. Harmonogram przyjęty przez Sejm w 2005 roku również nie był realizowany. W związku z kryzysem finansowym budowę zbiornika wstrzymano w 2009 roku. W 2010 rząd podjął decyzję o ukończeniu tej inwestycji do roku 2015.
  • 10 października 2015 roku oficjalnie otwarto wybudowaną zaporę. Inwestycja jednak pozostawała niedokończona i nie było możliwe zalewanie zbiornika. Konieczne było umocnienie osuwisk, wybudowanie nowych dróg omijających zalewany teren, rozbiórka mostu położonego na tym terenie i wysiedlenie ostatniej rodziny zamieszkałej na obszarze przyszłego zalewu. 13 maja 2016 sejm uchwalił ustawę o dokończeniu budowy.
  • We wrześniu 2016 ostatnia rodzina (sześcioosobowa) mieszkająca w Skawcach na dnie przyszłego zbiornika podpisała ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach porozumienie dotyczące dobrowolnego opuszczenia ich domu. Został on w całości przejęty przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, a rodzina przeprowadziła się do mieszkania komunalnego, które zapewniła jej gmina Mucharz.
  • 25 października zamknięto drogę łączącą Mucharz z Zagórzem, jeden z ostatnich elementów pozostałych na dnie przyszłego zbiornika. Rozpoczęto fizyczną likwidację trasy, łącznie z dawnym mostem kolejowym nad Skawą.
  • Jesienią 2018 r. oficjalnie ustalono nazwę zbiornika na Jezioro Mucharskie. Wysoka na 50 m zapora spiętrza 161 mln m sześciennych wody tworząc powierzchnię jej lustra 10,35 km kwadratowych na wysokości 311,8 m n.p.m.

Tam kiedyś spędzało się wakacje. Zobacz, jak wyglądały Skawce przed zatopieniem

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska