Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żegiestów pod nadzorem konserwatora zabytków

Jerzy Wideł
Sanatorium Wiktor znajdzie się na liście obiektów zabytkowych
Sanatorium Wiktor znajdzie się na liście obiektów zabytkowych Ewelina Żebrak
Budynki sanatoryjne i sakralne w Żegiestowie Zdroju jeden po drugim umieszczane są w rejestrze zabytków. W niedzielę podczas mszy św. w kościółku uzdrowiskowym pod wezwaniem św. Kingi ksiądz Sławomir Gulik, proboszcz parafii św. Anny, poinformował wiernych o swoim wystąpieniu do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Chodzi mu o wpisanie do rejestru i objęcie opieką konserwatorską dwóch świątyń w jego parafii.

Wojewódzki konserwator Jan Janczykowski zamierza wpisać do rejestru także obiekty "cywilne" - Nowy Dom Zdrojowy i sanatorium Wiktor. Pod konserwatorską pieczą jest już sanatorium Warszawianka. - Zwróciłem się o wpis do rejestru kościółka uzdrowiskowego pod wezwaniem św. Kingi i kościoła św. Anny - mówi proboszcz Sławomir Gulik. - Okazuje się bowiem, że obecny kościół rzymskokatolicki św. Anny a do 1947 roku cerkiew grekokatolicka pw. św. Michała Archanioła, to ostatnia cerkiew w powiecie nowosądeckim, której nie ma w tym rejestrze.

O najbardziej charakterystyczny obiekt Żegiestowa - Nowy Dom Zdrojowy - od 10 lat toczy się spór toczy się spór pomiędzy spadkobiercami przedwojennych właścicieli, a państwową spółką Uzdrowisko Krynica Żegiestów. W tym przypadku z wpisem trzeba poczekać. Od dwukrotnie podjętej decyzji ministrów zdrowia na korzyść spadkobierców (chodzi o decyzję Marka Balickiego w 2005r. i Ewy Kopacz w tym roku) Uzdrowisko Krynica Żegiestów odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa jest w toku, bo ostatnią decyzją ministerialną zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy własności Nowego Domu Zdrojowego konserwator nie może go objąć opieką.

CBA tropi kto odgazował krynickiego Jana

- Uważam, że decyzja konserwatora zabytków jest słuszna - mówi burmistrz Muszyny Jan Golba. - Nowy Dom Zdrojowy to dzieło wybitnego architekta krakowskiego prof. Adolfa Szyszko-Bohusza z roku 1929. Z kolei sanatorium Wiktor, oddane do użytku w 1936 roku, to na owe czasy najnowocześniejsze sanatorium w Polsce. Ze względu na specyfikę architektoniczną, charakterystyczną monumentalną zabudowę, należałoby obiekt wpisać do rejestru. Konserwator powinien jednak także iść z pomocą finansową dla zachowania kolorytu uzdrowiska i nie utrudniać życia inwestorom. Sanatoria Warszawianka i Wiktor mają właściciela. Jest nim znany przedsiębiorca z Muszyny Stanisław Cechini.

- Remont Warszawianki jest na ukończeniu - mówi Stanisław Cechini. - Zadbałem o najdrobniejsze detale na zewnątrz i wewnątrz budynku, zgodnie z wymogami konserwatorskimi. Teraz czas na remont Wiktora. W tym przypadku trzeba będzie zmienić między innymi kolor elewacji. Konserwatorska opieka nad obiektem wiąże się bowiem także z wymogiem, aby kolorystyka budynku po remoncie nawiązywała do pierwotnego wyglądu gmachu - sprzed drugiej wojny światowej.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:Bestialski napad na sąsiada
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska