https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół, jakich mało. "W Kuźni u Kowala" od 35 lat promują rodzimy folklor. W reperturze mają już ponad 300 utworów

Paweł Chwał
Zespół "W Kuźni u Kowala" już od 35 lat promuje rodzimy folklor. Obecny skład to połączenie  rutyny i młodości
Zespół "W Kuźni u Kowala" już od 35 lat promuje rodzimy folklor. Obecny skład to połączenie rutyny i młodości archiwum zespołu
Zawiązali się spontaniczne, przy okazji dożynek w Ryglicach. Od tego czasu mija właśnie 35 lat, a zespół prężnie działa i jeszcze cały czas się rozwija. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych spod Tarnowa, który swoim występami uświetnia wiele wydarzeń w kraju i zagranicą, promując rodzimy folklor.

Rozsławiają Kowalową i region tarnowski

Ojcem i dobrym duchem zespołu oraz jego „motorem napędowym” niezmiennie od 35 lat jest akordeonista Andrzej Nalepka – instrumentalista-samouk.

- Od małego lubiłem grać. Talent być może odziedziczyłem po dziadku, który był niezrównanym mistrzem w graniu na… liściu – mówi z uśmiechem podkręcając charakterystycznego wąsa.

Swoją nazwę zespół zawdzięcza legendzie związanej z powstaniem Kowalowej i rzekomej wizyty na tym terenie Kazimierza Wielkiego. Podczas jednej z podróży koń z zaprzęgu królewskiego miał zgubić podkowę, a z pomocą miał mu przyjść jeden z miejscowych kowali.

Zespół ma w repertuarze stare, ludowe pieśni i melodie, które zachowały się wśród miejscowej ludności. Członkowie zespołu odszukują je, układają nowe aranżacje i ćwiczą na próbach w pomieszczeniu miejscowej remizy. Kiedyś był pomysł, aby dla zespołu zaadaptować starą chałupę, ale na razie nie udało się go zrealizować. Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn deklaruje jednak, że jeszcze nic straconego.

„W Kuźni u Kowala” koncertowali kilkunastokrotnie na Węgrzech, muzykowali w telewizji. Uświetniają wydarzenia i imprezy w Tarnowie. Chętnie są zapraszani także na wesela w ludowym stylu oraz na przeglądy, z których przywożą nagrody i wyróżnienia. Zespół w swoim repertuarze posiada już ponad trzysta przyśpiewek i piosenek ludowych. Część z nich została zapisana na czterech wydanych do tej pory płytach.

„W Kuźni u Kowala” łączy pokolenia. W składzie zespołu są zarówno osoby starsze i w średnim wieku, ale nie brakuje również utalentowanej i chętnej do pracy młodzieży. Z myślą o najmłodszych zainteresowanych rodzimym folklorem przy „Kuźni” prężnie działa również zespół „Podkówki”.

Obchody jubileuszu w niedzielę

W najbliższą niedzielę (4 lipca) w Kowalowej wielkie świętowanie jubileuszu 35-lecia. Zespół zaprosił na swoje urodziny wielu gości, w tym grupy śpiewacze i kapele ludowe z całego regionu. Występy od godz. 15. Wcześniej odbędzie się część oficjalna.

FLESZ - Rachmistrzowie ruszyli w teren. Trwa Narodowy Spis Powszechny

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska