Jest zatem gdzie się wybrać, jest co podziwiać, ale spotkać rysia nie każdemu jest jednak dane.
- W Beskidzie Wyspowym przebywają trzy kotki rysia w paśmie Mogielicy, Jasienia, Ćwilina i Łopienia. Rysia można zatem spotkać, ale jednak dochodzi do tego bardzo rzadko - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Czesław Szynalik, inicjator akcji "Odkryj Beskid Wyspowy".
W sierpniu ub. roku rysia przypadkowo napotkali turyści na Łopieniu, ale samo spotkanie trwało raptem kilka sekund.
- W styczniu na hali obok Mogielicy spotkaliśmy świeże ślady rysia na śniegu. Ryś to bardzo skryte zwierzę – dodaje Pan Czesław.
Warto wiedzieć, że rysie potrafią sprawnie i szybko wspinać się po drzewach. Są świetnymi skoczkami. Nie lubią jednak biegów, szybko się męczą, ale podobnie jak koty domowe, potrafią… mruczeć. Masa ciała dorosłych drapieżników waha się od 15 do nawet 35 kg.
Beskid Wyspowy stanowi część Beskidów Zachodnich. Leży pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m n.p.m.), na której znajduje się nowa wieża widokowa oddana do użytku jesienią ub. roku. Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry.
Nowe narzędzie do walki z cyberprzestępczością od CERT Polska

- Limanowa z dawnych lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało miasto!
- Zespoły Regionalne Ziemi Limanowskiej. Barwne i roztańczone
- Pojawi się kolejna wieża w regionie. Już za siedem miesięcy „wyrośnie" na Skiełku
- Drewniana weranda zdobi Dwór Marsów w Limanowej
- Praca szuka ludzi w Limanowej i w powiecie limanowskim
- Wiejskie gospodynie spod Limanowej podbijają telewizyjne, show TVP!