Czytaj także: Do okulisty i dermatologa ze skierowaniem. Jak NFZ chce skrócić kolejki do lekarza
To krok NFZ w kierunku dbania o pacjenta, bo nowy portal nie tylko zapewni ludziom łatwy dostęp do informacji o udzielonych im świadczeniach i uprawnieniach, ale też zaprezentuje dane o kwocie publicznych pieniędzy wydatkowanych na sfinansowanie leczenia. Lekarze i pacjenci są zgodni, że portal jest potrzebny i użyteczny, niemniej jednak problemu długich kolejek do lekarza i tak nie rozwiąże.
ZIP startuje z wielkim impetem, dziś Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ zorganizuje konferencję prasową, wydrukowane są ulotki, plakaty informacyjne. To już drugi wielki projekt informatyczny po eWUŚ, który NFZ wprowadza w tym roku.
Z ZIP dowiemy się przede wszystkim ile kosztowało udzielone świadczenie oraz wszystkich szczegółów o wizytach u lekarza; pobycie w szpitalu, a nawet zakupie leków refundowanych w aptece (patrz ramka). Do tej pory pacjent również mógł się dowiedzieć o historii swojego leczenia, ale dopiero po złożeniu specjalnego wniosku do NFZ.
Aby uzyskać dostęp do danych w systemie ZIP, pacjent będzie musiał mieć specjalne konto. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku o hasło i login do konta. Można to zrobić za pośrednictwem portalu zip.nfz.gov.pl lub osobiście wypełnić wniosek w oddziale NFZ.
- Po otrzymaniu loginu i hasła swoje dane można zobaczyć po 24 godzinach, w tym czasie do konta zaciągają się dane z systemu NFZ - zdradza Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego NFZ. Dodaje, że dla bezpieczeństwa danych osobowych nie ma milionów gotowych kont, tworzą się one dopiero po złożeniu wniosku przez pacjenta i uzyskaniu hasła.
Gdy zalogujemy się nie wyświetli się imię i nazwisko, ale numer. Postronna osoba, gdy zajrzy do komputera, nie dowie się, że to nasze dane. W małopolskim oddziale NFZ ZIP będzie obsługiwało 20 pracowników. Konto będzie można uzyskać również w delegaturach w Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie.
- Jedna z najczęściej pojawiających się skarg dotyczy pobierania opłat za świadczenia, które są bezpłatne - tłumaczy rzeczniczka NFZ w Krakowie. Dzięki ZIP pacjent będzie mógł zweryfikować, czy nie została od niego pobrana opłata.
- I czy poradnia nie rozliczyła jednocześnie świadczenia z NFZ - wyjaśnia rzeczniczka.
Co będzie w ZIP
- Informacja o prawach pacjenta,
- uprawnieniach do świadczeń, wykaz placówek mających umowę z NFZ,
- kolejkach oczekujących na leczenie uzdrowiskowe,
- realizacji wniosków ortopedycznych, udzielonych świadczeniach medycznych, wizytach i pobytach w szpitalach i poradniach,
- zrealizowanych receptach refundowanych.
Szczegółowe informacje o Zintegrowanym Informatorze Pacjenta uzyskać można na stronach internetowych:
- zip.nfz.gov.pl
- www.nfz-krakow.pl
- www.nfz.gov.pl
Ważne telefony:
- 12 29 88 130,
- 12 29 88 404,
- 12 29 88 386
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+