Zmarł malarz Witold Urbanowicz

  Zmarł malarz Witold Urbanowicz

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  2 grudnia, w szpitalu w Nowej Hucie zmarł Witold Urbanowicz, malarz urodzony w 1931 roku w Oszmianie w województwie wileńskim. Witold Urbanowicz był mężem malarki Danuty Urbanowicz.
  Witold Urbanowicz studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, należał do Grupy Nowohuckiej (Julian O. Jończyk, Janusz Tarabuła, Danuta i Witold Urbanowiczowie, Jerzy Wroński) oraz do Grupy Krakowskiej.

  Był jednym z najciekawszych przedstawicieli polskiego nurtu Malarstwa Materii, twórcą legendarnych obrazów w tej poetyce, takich jak "Srebrny" (1959), "Skóra" (1960), "Złoty" (1961).

  W 2000 roku wystawialiśmy jego obrazy na historycznym pokazie Grupy Nowohuckiej w Galerii Zderzak, któremu towarzyszyło pierwsze w polskiej historii sztuki opracowanie tego nurtu w postaci monografii Grupy Nowohuckiej ("Malarstwo Materii 1958-1963. Grupa Nowohucka", pod red. Marty Tarabuły, Kraków 2000).

  Mówił wtedy: "Byliśmy nietypową awangardą - nie walczyliśmy z nikim i z niczym. Nasze obrazy były nieefektowne, smutne i milczące. Wyrażały jednak stan ducha pokolenia ludzi, którzy przeżyli wojnę i nie widzieli przed sobą żadnych optymistycznych perspektyw."

  W 1960 roku pisał: "W moim malarstwie dążę do absolutnego spokoju i ciszy. Dzięki temu, że tworzę jeden przedmiot, nie maluję przedmiotów. Jeśli chodzi o materię uważam, że można malować wszystkim: piaskiem, cementem, szmatami, można szyć, szlifować itp. Dążę do tego, aby obraz był sam w sobie, tak jak samo w sobie jest drzewo i kamień. Obraz nie powinien być iluzją rzeczywistości, ale rzeczywistością własną, kierującą się własnymi prawami. Uważam, że obraz powinien być absolutnie zamknięty i w pewnym sensie niedostępny, dopiero oglądający musi go odkryć na nowo."


  W 2008 roku Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu opublikowało poruszające wspomnienia z jego dzieciństwa spędzonego na Kresach oraz artystycznej młodości w Krakowie (kat. "Danuta i Witold Urbanowicz. Obrazy z lat 1957-2007", pod red. Mieczysława Szewczuka, Radom 2008).

  Witold Urbanowicz był artystą z epoki kiedy o malarstwie dyskutowano z najwyższym duchowym napięciem, zaciekle i dowcipnie. "Pamiętam jak Andrzej Wróblewski zaprosił mnie raz na korekty (malował wtedy tę kobietę z miednicą w brzuchu, co wisi w Muzeum Narodowym w Krakowie). Malował krzesełko, kolorowo, a ja mu mówiłem, że nie ma w tym materii, jeden kolor ma wiele kolorów, a on się śmiał..."

  Więcej: na stronie galerii Zderzak  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla wujka...

  Kamil Gierczak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Odpoczywaj po twórczym życiu, niech Ci teraz wszystko sprzyja. Patrz czasem na nas z góry z politowaniem i przymrużeniem oka. Nasz Świat tak niedoskonały może być w Twoich oczach teraz niczym...rozwiń całość

  Odpoczywaj po twórczym życiu, niech Ci teraz wszystko sprzyja. Patrz czasem na nas z góry z politowaniem i przymrużeniem oka. Nasz Świat tak niedoskonały może być w Twoich oczach teraz niczym wspomnienie, niczym sen. Będąc na jawie wspomnij nas miło takimi jacy jesteśmy- niedopracowani jak nieukończone płótno. Twój tryptyk życia już dostał ostatnie pociągnięcie werniksem.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapraszamy na pogrzeb Witolda Urbanowicza

  Jalub Urbanowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zapraszamy na pogrzeb Witolda Urbanowicza w piątek o 12.20 w starej kaplicy na cmentarzu w Batowicach.
  Kamilu odezwij się do nas na kuba.urbanowicz[at]gmail.com

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo