Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu, przestawiamy zegarki. Utrudnienia w bankowości, na kolei, lotniskach

PUMA
Dziś w nocy przechodzimy z czasu letniego na zimowy. To oznacza, że z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godz. 3 na 2. Śpimy o godzinę dłużej, ale to chyba jedyna korzyść w tej sytuacji. Utrudnienia na kolei, lotniskach, kłopoty z bankowością elektroniczną, to tylko niektóre ze zjawisk, z jakimi musimy się borykać co roku o tej samej porze. Podzielcie się swoimi obserwacjami i uwagami na ten temat w komentarzach. Jesteście za czy przeciw zmianie czasu dwa razy do roku? Podzielcie się spostrzeżeniami.

Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury, oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.

Zmiana czasu w Polsce odbywa się dwa razy w roku. Po raz pierwszy podział na czas letni i zimowy wprowadzono w 1917 roku, jednak dopiero od 1945 roku o przesuwaniu wskazówek zegara musimy pamiętać co roku (z wyjątkiem lat 1950-1956 i 1965-1976). Od 1996 roku wskazówki przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października.

Nawet jeśli nie mamy żadnego zegarka, to nasze ciało i tak zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest pora dnia. Jak to możliwe? Mechanizmem tym steruje nasz zegar biologiczny. W jaki sposób? Trzech amerykańskich naukowców, którzy opisali szczegółowo to zjawisko, nagrodzono za to Nagrodą Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. Na przykładzie modelu muszki owocówki badaczom udało się wykazać, że ilość promieni słonecznych, które docierają do nas w ciągu dnia, ma związek ze zmianą ekspresji genów, co w konsekwencji wpływa zarówno na rytm okołodobowy, jak i to, w jaki sposób poszczególne organy naszego ciała zostaną pobudzone do aktywności w określonym momencie.Okazuje się, że zjawisko to może mieć związek m.in. z tym że np. rankiem jesteśmy bardziej narażeni na zawały i udary. Od ilości naturalnego światła zależy także praca naszych hormonów (zwłaszcza kortyzolu, czyli hormonu stresu oraz serotoniny, która ma wpływ na nasz nastrój).

Skąd nasz organizm wie, która jest godzina, czyli co nas cze...

Zmiana czasu z letniego na zimowy zostanie zniesiona. Komisja Europejska przedstawiła projekt, który zakłada, że po raz ostatni zmienimy czas w 2021 roku. Każde państwo będzie mogło wybrać, czy chce na swoim terytorium utrzymać czas letni czy zimowy.

Jeśli propozycja KE zostanie przyjęta przez Parlament Europejski, wskazówki zegarów po raz ostatni przestawimy 27 marca 2021 r. (jeśli Polska zdecyduje się zostać przy czasie letnim) lub 30 października 2021 r. (jeśli wybierzemy czas zimowy).

Obecnie zmiana czasu obowiązuje na terenie niemal całej Europy. Wyjątek stanowią Islandia, Białoruś i Rosja, która ze zmiany czasu wycofała się w 2014 roku. Wcześniej taką próbę podjęto także na Ukrainie, ale pod presją opinii publicznej z pomysłu się wycofano.

A CO TY MYŚLISZ O ZMIANIE CZASU DWA RAZY DO ROKU? JESTEŚ ZA CZY PRZECIW, SKOMENTUJ, PODAJ ARGUMENTY!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska