Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury, oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.
Zmiana czasu w Polsce odbywa się dwa razy w roku. Po raz pierwszy podział na czas letni i zimowy wprowadzono w 1917 roku, jednak dopiero od 1945 roku o przesuwaniu wskazówek zegara musimy pamiętać co roku (z wyjątkiem lat 1950-1956 i 1965-1976). Od 1996 roku wskazówki przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października.
Skąd nasz organizm wie, która jest godzina, czyli co nas cze...
Zmiana czasu z letniego na zimowy zostanie zniesiona. Komisja Europejska przedstawiła projekt, który zakłada, że po raz ostatni zmienimy czas w 2021 roku. Każde państwo będzie mogło wybrać, czy chce na swoim terytorium utrzymać czas letni czy zimowy.
Jeśli propozycja KE zostanie przyjęta przez Parlament Europejski, wskazówki zegarów po raz ostatni przestawimy 27 marca 2021 r. (jeśli Polska zdecyduje się zostać przy czasie letnim) lub 30 października 2021 r. (jeśli wybierzemy czas zimowy).
Obecnie zmiana czasu obowiązuje na terenie niemal całej Europy. Wyjątek stanowią Islandia, Białoruś i Rosja, która ze zmiany czasu wycofała się w 2014 roku. Wcześniej taką próbę podjęto także na Ukrainie, ale pod presją opinii publicznej z pomysłu się wycofano.
A CO TY MYŚLISZ O ZMIANIE CZASU DWA RAZY DO ROKU? JESTEŚ ZA CZY PRZECIW, SKOMENTUJ, PODAJ ARGUMENTY!
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
