Wraz ze stopniowym znoszeniem obostrzeń zmieniają się zasady podróżowania środkami komunikacji zbiorowej – od 15 maja br. zwiększają się limity zajętości miejsc. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w pociągach PKP Intercity, zajęte będą mogły być wszystkie miejsca siedzące, do leżenia i sypialne. Zakup biletów na połączenia z limitem zajętości 100 proc. będzie możliwy od soboty 15 maja br.
Osoby, które zakupiły bilety w przedsprzedaży najpóźniej 11 maja br. (włącznie), na przejazd w dniu 15 maja br. lub później, mogą zwrócić bilet bez potrącenia odstępnego. W przypadku zwrotu biletów w zakupionych w serwisach internetowych lub aplikacjach, przy zwrocie zostanie jednak automatycznie potrącone odstępne. O jego zwrot można wystąpić w drodze reklamacji.
We wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity nadal będzie funkcjonować obowiązkowa rezerwacja miejsc. Wszystko po to, aby ściśle kontrolować poziom zajętości miejsc tak w poszczególnych relacjach, jak i na każdym odcinku podróży, zapewniając bezpieczeństwo podróży i nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 100 proc. miejsc.
Na pokładach pociągów nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej - maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.
FlixBus wraca na drogi
Łącznie od 12 maja w sprzedaży znajdzie się ponad 30 krajowych i międzynarodowych połączeń FlixBus Polska obsługiwanych przez 19 lokalnych partnerów autobusowych. Najpopularniejsze kierunki:
- Krajowe: Warszawa, Kraków, Zakopane, Lublin, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Łódź
- Międzynarodowe: Berlin, Praga, Wiedeń, Amsterdam, Drezno, Hamburg, Paryż, Lyon
- Sezonowe: Krynica Morska, Jastrzębia Góra, Szczawnica, Split
FlixBus zamierza skupić się w tym roku na rozwijaniu krajowych połączeń. – W ciągu minionego roku zaufanie do transportu publicznego drastycznie spadło, na co wpływ miało wielokrotnie zniechęcanie potencjalnych klientów do korzystania z jego usług. Transport zbiorowy został wskazany jako źródło wysokiego ryzyka w kontekście zakażeń COVID. Jak się okazało, zupełnie niesłusznie – bazując na badaniach naukowych jesteśmy już pewni, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego transport publiczny jest o wiele bardziej bezpieczny niż inne miejsca zgromadzeń– mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBusa w Polsce, na Ukrainie i w krajach bałtyckich.
Polacy wrócili do galerii handlowych. "To najlepszy wynik sp...
Rzecznik MŚP postuluje o zniesienie ograniczeń liczby pasażerów dla najmniejszych przewoźników
Od 15 maja 2021 r. autokary, busy i taksówki będą mogły zabrać na pokład tyłu pasażerów, ile jest w pojeździe miejsc. Jednaj Biuro Rzecznika zwraca uwagę na pewien wyjątek- w pojazdach samochodowych przeznaczonych do przewozu powyżej 7. osób i nie więcej niż 9. osób (łącznie z kierowcą) w tym samym czasie, będzie mogło być nie więcej osób niż wynosi 50 proc. miejsc siedzących.
Rzecznik MŚP w piśmie do Ministra Zdrowia ponownie wskazał, że taka sytuacja powinna ulec zmianie i ograniczenie to powinno w tym przypadku zostać zniesione.
