Znamy nowe pomysły Małopolski na walkę ze smogiem! Koniec z "cackaniem się"?

red.
Władze wojewódzkie chcą do końca lutego dokonać aktualizacji Planu Ochrony Powierza dla Małopolski. Właśnie poznaliśmy główne założenia nowego planu. Można powiedzieć, że są one rewolucyjne a urzędnicy są zdeterminowani by wreszcie przestać się "cackać" z trucicielami. Jak bowiem inaczej nazwać pomysł całkowitego zakazu palenia w piecach na paliwa stałe (łącznie z tymi) na pellet w uzdrowiskach czy obowiązkowemu utworzeniu straży miejskiej w każdej gminie?

Województwo Małopolskie uznało, że dotychczasowe działania służące walce ze smogiem zawiodły. Dlatego rada ds. ekoMałopolski zaproponowała radykalne zmiany w Planu Ochrony Powietrza (POP) dla województwa. Te mają być wprowadzone szybko bo władze regionu liczą, że ze smogiem uda się wygrać pierwszą wojnę już w 2023 roku czyli za 3 lata. W tym roku Małopolska ma bowiem osiągnąć poziom emisji pyłów zawieszonych PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu i dwutlenku azotu określany zarówno przez polskie jak i europejskie prawo za bezpieczny dla ludzi.

Gdy tylko założenia aktualizacji Planu Ochrony Powietrza zostały opracowane marszałek Kozłowski ogłosił serię spotkań konsultacyjnych, które odbędą się w całym województwie. W ich trakcie urzędnicy marszałkowscy przekażą swoim kolegom po fachu z gmin, powiatów i miast koncepcje zmiany prawa.

Pierwsze z takich spotkań odbyło się w zeszły piątek w Nowym Targu. Jako, że był na nim obecny także dziennikarz "Krakowskiej" jako pierwsi wiemy w jaki sposób marszałek województwa chce walczyć o czyste powietrze. Oto główne założenia POP:
1. Podobnie jak w uchwale z 2017 roku województwo zakłada, że do 2022 roku znikną z jego ternu wszystkie tz. pozaklasowe piece węglowe a rok później kotły węglowe klasy emisyjnej 2 i 3. Tu nic się nie zmienia

2. Drugi punkt planu jest już jednak nowy. Otóż w miejscowościach uzdrowiskowych (m.in. Szczawnica, Krynica, Muszyna, Rabka) planuje się wprowadzić zakaz montowania nie tylko kotłów węglowych, ale też tych na biomasę czyli inaczej mówiąc... pellet. To zupełna rewolucja bo dotychczas takie uważało się za "czyste". teraz jednak uznano, że i pelletowce emitują dym więc w uzdrowiskach ma ich nie być. Urzędnicy zakładają, że w nowych budynkach powstających w uzdrowiskach nie będzie już można montować takich kotłów od 2021 roku. Z kolei te już istniejące będą musiały zniknąć do 2027 roku.

3. Nowość. W miejscowościach "nieuzdrowiskowych" pellet będzie można nadal stosować. Będzie to już jednak inne paliwo jak obecnie. Marszałek chce bowiem narzucić mu jeszcze bardziej rygorystyczną normę smolistości.

4. Nowość. Pod lupę urzędników pójdą też kominki. Te najstarsze odejdą do lamusa i zostaną zakazane. Dalej będzie można posiadać takie urządzenie, ale tylko z "zamkniętą komorą spalania" czyli takie w których ogień pali się za specjalną szybą.

5. Nowość. Tu wiele gmin czeka kolejna rewolucja. Urząd marszałkowski w Krakowie chce bowiem by w każdej gminie obowiązkowo działała... straż gminna (jedna taka jednostka będzie mogła być jednak wspólna dla kilku gmin), która dostanie spore uprawnienia proekologiczne, ale też i wymierne do policzenia zadania. Straże gminne będą miały obowiązek najpóźniej w ciągu 24 godzin udać się do budynku który wskazano w donosie jako "mocno kopcący" z komina. Dodatkowo straż gminna będzie musiała pełnić dyżury 24 godziny na dobę i każdego roku skontrolować "na wyrywki" minimum 10 procent wszystkich nieruchomości działających na terenie jej podległym.

6. Nowość. Urzędnicy z urzędów gmin czy miast będą musieli też stworzyć bardzo dokładny rejestr wszystkich nieruchomości i ustalić jaka forma ogrzewania występuje w każdym z nich. Rejestr taki będzie aktualizowany dco 3 miesiące a to czy zadeklarowane w nim fakty są prawdziwe będzie sprawdzać Straż Gminna czy Miejska.

7. Nowość. W dni w których Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ogłosi alarmy smogowe dla danych miast urzędnicy będą musieli wprowadzić zakaz wjazdu samochodów do ich centrów a w teren ma wyruszyć jeszcze więcej kontroli straży miejskiej jak normalnie. Obligatoryjnie samorządy będę tez musiały w te dni wprowadzać darmową komunikację miejską i zakazywać dzieciom w szkołach czy przedszkolach wychodzenia na zewnątrz.

Żeby jednak nie było, że Województwo jedynie zakazuje do POP proponuje się wprowadzenie tez wielu zapisów ułatwiających wymianę kotłów na bardziej ekologiczne.

1. Nowość. Każda gmina musi przeznaczyć minimum 1 procent swojego rocznego budżetu na Odnawialne Źródła Energii.

2. Będą dopłaty do wymiany kotłów, ale nie będzie już dofinansować kotłów (choćby najnowocześniejszych) na węgiel.

3. Nowość. UM wreszcie zrozumiał też, że wielu osób nie stać na wymianę pieca nawet pomimo dotacji. Ta jest wypłacana bowiem dopiero po zakończeniu robót przez hydraulika. W praktyce taki mieszkaniec musi więc najpierw za swoje pieniądze zapłacić za remont kotłowni a później uzyska zwrot części kosztów. Teraz ma być inaczej bo ludzie będę dostawać pieniądze w formie zaliczki z góry!

4. Nowość. Aktualizacja POP dla Małopolski zawiera tez jeszcze jedną rewolucję. Urzędnicy wreszcie przytomnie uznali, że sama wymiana kotłów węglowych na gaz, pellet czy pompę ciepła nic nie da jeśli ludzi nie będzie stać na późniejsze opłacanie rachunków za ogrzewanie. Dlatego proponuje się wprowadzenie dopłat osłonowych dla osób najbiedniejszych zagrożonych tz. "wykluczeniem energetycznym".

W ciągu najbliższych dni opisane powyżej plany aktualizacji POP dla Małopolski będą przedstawione także w Krakowie (13 i 15 stycznia), Tarnowie (14 stycznia), Chrzanowie (16 stycznia) oraz Nowym Sączu (17 stycznia). Na każdym z nich twórcy Planu wysłuchają uwag urzędników i na początku lutego opracują ostateczny projekt zmian. Wówczas będą je jeszcze raz konsultować już z samymi mieszkańcami regionu. Wszystko po to by do końca lutego projekt radykalnych jakby nie było zmian przyjął Sejmik Wojewódzki.

A co o proponowanych zmianach myślą sami mieszkańcy. Tu zdania są podzielone.

- Dla mnie pomysł z likwidacją pieców na pellet w uzdrowiskach jest dziwny - mówi Adam Misiniec, mieszkaniec Rabki. - Poł roku temu wprowadziłem się do nowego domu. Kupiłem do niego za 14 tysięcy złotych piec na pellet. Ponoć bardzo ekologiczny. I co teraz okazuje się, że do 8 lat będę musiał go wyrzucić?

Są też jednak osoby, które uważają, że całkowity zakaz używania kotłów na paliwa stałe (węgiel i pellet) powinien być wprowadzony nie tylko w uzdrowiskach, ale i miejscowościach turystycznych nie posiadających takiego statusu (np. Zakopane, Białka, Bukowina, Kościelisko, Jurgów).

- Tu przecież odpoczywa i np. jeździ na nartach więcej ludzi jak mieszka w takiej Rabce - uważa Marek Brynkus, narciarz z Warszawy.

Najwięcej kontrowersji pojawiało się jednak gdy pytaliśmy ludzi o Straż Gminną w każdej gminie i obowiązkowe kontrole. Zdaniem sporej ilości osób będzie to oznaczać, że wśród sąsiadów zacznie się zwykłe... donosicielstwo.

WIDEO: Krótki wywiad

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 55

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
krk

powinno sie lepiej pierdziec (Najlepiej po kapuscie)to ten smog sie przedmucha .OLe!

m
marnypopis
15 stycznia, 12:53, Gość:

A CO Z CENĄ GAZU ?!!! W Londynie kiedyś zlikwidowano "kopciuchy" i wszyscy mają kominki gazowe, ale opłata za gaz stanowi tam ułamek pensji. A u nas ?!!! Przecież niejaki PAWLAK powinien zawisnąć za to, jakie wynegocjował z ruskimi stawki za gaz !!

"Przecież niejaki PAWLAK powinien zawisnąć za to, jakie wynegocjował z ruskimi stawki za gaz !!"

Wynegocjowane przez niego cieny zmieniają się razem z cenami ropy naftowej. Wtedy były wysokie bo ropa była droga. Dzisiaj gaz jest tani bo kosztuje coś około 70 gr/m3 za surowiec z Rosji. Resztę ceny wynoszącej coś około 2 zł/m3 robimy sami systemem podatkowym i marżami dostawców(PGNiG)

G
Gość

A CO Z CENĄ GAZU ?!!! W Londynie kiedyś zlikwidowano "kopciuchy" i wszyscy mają kominki gazowe, ale opłata za gaz stanowi tam ułamek pensji. A u nas ?!!! Przecież niejaki PAWLAK powinien zawisnąć za to, jakie wynegocjował z ruskimi stawki za gaz !!

G
Gość

Coście się tak uczepili tego węgla. Może najpierw należało by nauczyć ludzi palić węglem a potem karać tych "opornych". Ja palę węglem i nie dymię jak większość. Szkolić i jeszcze raz szkolić. Wbrew pozorom da się węglem palić bez dymu. A może by ktoś wymyślił filtry substancji "smogo twórczych" zakładanych na kominy. Pozdrawiam

T
The weloper

A może czas przestać cackać się z zabudowywaniem kanałów wentylacyjnych miasta poprzez wydawanie wcześniej 'posmarowanych' decyzji na zabudowę osiedli...

Co wyście się tak uczepili tych pieców, ogromna część zanieczyszczeń to pył wzbudzony czyli należy (uwaga rozwiązanie problem dla 'mondrcow') odkurzyć porządnie miasto i wyburzyć osiedla stojące w kanałach do 2 piętra.

Dziękuję, do widzenia.

J
Justyśka

Polecam kocioł EEI PELLETS. Sprawdza się bez zarzutu od około półtora roku. Certyfikaty, ekologiczny, bezpieczny, łatwy w obsłudze i ekonomiczny! Moj ci on ! https://www.kostrzewa.com.pl/produkty

G
Gość

Zapraszam wszystkich co uważają że takie obostrzenia nie mają sensu w okolice Kolorowa, Wegrzc Wielkich. Kupilismy tam dom w kwietniu zeszłego roku i niestety obecnie normy są tu przekroczone kilkaset procent. Np dziś 980%. W nocy nie widać kto pali ale w weekend już tak. Kolory dymu z kominów są jak tęcza w niezbyt miłych kolorach. A pod domem dwa samochody albo nawet trzy!! WTF?? Jestem za zaostrzeniem i strażą gminna. Sam będę dzwonić jak tylko kogoś wypatrzeć. Teraz niestety straż jest tylko Wieliczce i zanim rusza [wulgaryzm] to już jest po zawodach. Oby jak najszybciej nowe przepisy!!

G
Gość
12 stycznia, 12:19, Smutne:

Kolejny pomysł na państwo policyjne, represyjne. Wprowadzić zasady powodujące ekonomiczną opłacalność stosowania ekologicznych źródeł.

Problem takiego rozwiązania ,że akty nie będzie sie miał po co spotykać i ogłaszać kolejne projekty walki ze smogiem

12 stycznia, 13:02, Gość:

w Szwajcarii nawet domu nie pomalujesz na zielono czy łososiowo bo ci po prostu nie pozwola. Okiennice w alpejskich miasteczkach maja tylko dopuszczone 3 kolory do wyboru. Jest mnostwo zakazow i obostrzen ale panstwo chodzi jak w zegarku. Ja wiem ze nam wszyscy w czasie wojen mowili jak mamy zyc, co jesc i po ktorym chodniku chodzic i mamy ta po-sowiecka mentalnosc obruszania sie jak ktos chce wyegzekwowac na nas jakies prawo, ale nie musi sie to zawsze rownac z czyms zlym.

https://czysteogrzewanie.pl/2020/01/jak-szwajcarzy-nauczyli-sie-bezdymnego-palenia/

G
Gość
13 stycznia, 9:47, spoko:

ostatnio przez 2000 lat palono

Raczej od 1,7 mln lat, ale co w związku z tym? Cała masa argumentów żeby tego nie robić, wystarczy poczytać.

G
Gość

FASZYSTOWSKIE PRZEPISY PRAWA

s
spoko

ostatnio przez 2000 lat palono

G
Gość
13 stycznia, 7:08, Bobek:

Najpierw to niech sprawdzą jakość węgla z Rosji jaki sprowadzają.

Dla twojej informacji, lepszy niż z Polskich kopalń z których sprzedawany jest najgorszy syf.

A
Anna
12 stycznia, 14:45, NoNie:

Czyli za smog odpowiadaja tylko wlasciciele piecow i tylko w zimie, a juz transport na dieslach i latajace co chwila samoloty z Balic to powietrze oczyszczaja? Taaa, powolajcie kolejnych nierobow do Strazy Miejskiej, lista przebierajacych nozkami krewnych i znajomych krolika pewnie stale rosnie.

Pojazdy naziemne to ledwo 11 procent zanieczyszczeń stałych. Komunikacja to najmniejszy problem. Domki i przemysł nas trują.

B
Bobek

Najpierw to niech sprawdzą jakość węgla z Rosji jaki sprowadzają.

G
Gość

A może władze będę kladly nacisk na rząd aby aby obniżył podatki, VAT, akcyzę i marżę dla gazu?

To nie łaska?

Lepiej łupić obywateli, to najprościej

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3