W tym roku postanowiliśmy przedstawić wam dwa niezależne od siebie rankingi. Pierwszy powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych przez magistracki wydział edukacji wśród uczniów trzecich klas gimnazjum. Czyli tych, którzy właśnie wybierają sobie szkołę.
Wyniki nie są zaskakujące. Najczęściej wskazywanym przez nich liceum jest VIII LO. Kolejnym II , VI i IV LO. I LO jest dopiero na 6. miejscu, a słynna "Piątka" na 12. Skąd takie wybory? Jan Żądło, dyrektor wydziału edukacji, ma na to proste wytłumaczenie.
- Do szkół, które w rankingach takich jak "Wprost", "Perspektyw" czy "Rzeczpospolitej" pojawiają się na najwyższych pozycjach, tak jak V i I LO, idą ci najambitniejsi, z najwyższymi wynikami - zauważa.
II LO, choć z dużymi tradycjami, uznawane jest już za szkołę dla "normalnych", więc dla większej grupy osób. VIII, IV, XIII LO to z kolei licea dobrej klasy, ale nie z najwyższej półki.
- Dają gwarancję porządnego wykształcenia, słyną także z przyjaznej atmosfery - zauważa Żądło. - Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych szkół znalazły się dwie nowohuckie - XI i III LO.
Listę tych 20 najpopularniejszych ogólniaków zestawiamy z ubiegłorocznymi wynikami rekrutacji z dnia 24 czerwca 2009 roku.
Pokazuje ona, ilu ubiegłorocznych gimnazjalistów szturmowało poszczególne licea. Tu na pierwszym miejscu jest II LO, które jako szkołę priorytetową wskazało 516 kandydatów. Co pokazują te rankingi? - To, że szkoły, które od lat utrzymują się w czołówce, mają dobry system pozyskiwania młodzieży - uważa Aleksander Palczewski, kurator małopolski. - Jest on poparty dobrą ofertą tych liceów, wynikami matur i budowaną od lat tradycją. Można im tego pogratulować.