Czytaj też:
Honorowym dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 40 lat. - Każdy, kto zadeklaruje się jako potencjalny dawca, może uratować czyjeś życie - przekonuje Jerzy Jura, nauczyciel historii z II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i koordynator akcji. Dodaje, że często zdarza się tak, że nikt z najbliższej rodziny chorego nie może zostać dawcą, ponieważ nie ma zgodności antygenów tkankowych. Wtedy jedynym ratunkiem jest znalezienie dawcy w Światowym Banku Szpiku.
O tym, że szpik drugiej osoby może uratować życie, przekonała się Paola Kałęka, 22-latka z Libiąża. Dziewczyna niespełna cztery lata temu zachorowała na białaczkę. Przez chorobę musiała przerwać naukę w ostatniej klasie liceum. Dzięki przeszczepowi niecały rok temu, dzisiaj jest zdrowa, studiuje na pierwszym roku inżynierii środowiska w Bielsku-Białej i cieszy się życiem, podobnie jak jej rówieśnicy. - Dostałam od losu drugą szansę. Gdyby nie przeszczep, to pewnie nadal leżałabym w szpitalu i brała chemię - mówi libiążanka. Dodaje, że dzień, w którym dowiedziała się, że znalazł się dla niej dawca, był jednym z najszczęśliwszych w jej życiu. O swoim genetycznym bliźniaku wie niewiele - tylko tyle, że ma tyle samo lat co ona, mieszka w Warszawie i ma identyczne DNA. Być może w czerwcu będą mogli się poznać, bo według prawa dawca i biorca mogą się spotkać dopiero wtedy, gdy minie rok od przeszczepu.
- Niezależnie kim on jest, jestem mu bardzo wdzięczna za darowanie mi życie - mówi Paola.
O tym, że warto zostać honorowym dawcą szpiku, przekonują też licealiści z "Baczyńskiego". Magdalena Kuciel, uczennica klasy 3e, potencjalnym dawcą zdecydowała się zostać w ubiegłym roku. - Mama mojej przyjaciółki walczyła przez kilka lat z białaczką. Przegrała. Wtedy właśnie pomyślałam, że mój szpik może uratować komuś życie - podkreśla licealistka i przekonuje, że nie boi się, bo samo pobieranie szpiku odbywa się pod narkozą i jest bezbolesne.
Aby zostać kandydatem na dawcę, wystarczy przyjść 22 marca w godz. od 8 do 11 do II LO przy ul. Kard. Wyszyńskiego 19 w Chrzanowie, w godz. od 12 do 16 do I LO przy ul. Piłsudskiego 14 w Chrzanowie lub w godz. od 11 do 16 do Libiąskiego Centrum Kultury przy ul. Górniczej 1 w Libiążu, wypełnić ankietę i oddać próbkę krwi - 10 ml. Trzeba mieć z sobą dowód osobisty.
- Krew pobierać będą pielęgniarki, które włączają się w naszą akcję od początku. Przyjadą również do nas pracownicy z Ośrodka Dawców Szpiku Medigen, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące przeszczepu - mówi Jura. Organizatorami akcji poszukiwania dawców szpiku kostnego są II LO w Chrzanowie, Fundacja Przeciwko Leukemii oraz Ośrodek Dawców Szpiku Medigen.
Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie
Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!