https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzali jedną z najpiękniejszych fortyfikacji w Krakowie - fort „Krzesławice”

Marcin Banasik
– Jestem człowiekiem, który zafascynował się tym obiektem. Od lat staram się aby to miejsce przypominało twierdzę, która powstał tu pod koniec XIX wieku, mówił podczas spotkania dyrektor obiektu Franciszek Dziadoń, który w latach dziewięćdziesiątych podjął się śmiałego pomysłu adaptacji i rewaloryzacji krzesławickiego fortu.

Fort 49 „Krzesławice” to jeden z artyleryjskich fortów wzniesionych w ramach budowanej przez Austriaków Twierdzy Kraków (1850–1914). Uczestniczył w działaniach I wojny światowej (listopad 1914). Po odzyskanej niepodległości znajdował się w dyspozycji Wojska Polskiego. W latach 1928–1939 na forcie zlokalizowana była stacja nasłuchu polskiego kontrwywiadu.

W latach 1939–1941 na ziemnych terenach fortu okupant niemiecki dokonał egzekucji 440 Polaków. W latach 60.–90. XX w. fort był systematycznie dewastowany i profanowany. W 1994 r. władze miasta Krakowa przekazały obiekt Młodzieżowemu Domowi Kultury, który remontowany jest i adaptowany do działalności kulturalno-oświatowej. W historię fortu wpisują się wybitne postaci: Jan Matejko, Wincenty Witos i Stanisław Marusarz.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Nauczyciele nie rezygnują ze strajku

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska