Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przy Kwaterze Legionowej na zakopiańskim cmentarzu. Następnie odbył się apel poległych w wykonaniu żołnierzy 21. Brygady oraz wojskowej asysty honorowej z 5 batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, po którym wiązanki złożyli przedstawiciele władz miasta oraz zakopiańskich instytucji.
Po zakończeniu pierwszej części uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie na Plac Niepodległości, gdzie odbyła się inscenizacja „Rzeczpospolita Zakopiańska”. W spektaklu wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Najbora wystąpili aktorzy Teatru im. St. I. Witkiewicza, młodzież i mieszkańcy Zakopanego.
Trzecia część uroczystości odbyła się w Czerwonym Dworze, gdzie program artystyczny zaprezentowali uczniowie zakopiańskich szkół.
W ten sposób górale z Zakopanego upamiętnili wydarzenia, jakie miały miejsce w Zakopanem na przełomie października i listopada. To właśnie 31 października pod Giewontem rozbrojone zostało wojsko austriackie, a władzę w mieście przejęli Polacy. Na czele Rzeczpospolitej Zakopiańskiej stanął pisał Stefan Żeromski.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Emerytury dla matek - kto będzie je dostawał?