https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

35 nowych tramwajów zacznie kursować po Krakowie w 2020 roku

Arkadiusz Maciejowski
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Najpóźniej w 2020 roku do Krakowa dotrzeć ma 35 nowych 33 metrowych tramwajów wyposażonych m.in. w klimatyzację czy system zliczania pasażerów. Wyprodukuje je konsorcjum firm Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler Polska Sp. z o.o.

Nowe niskopodłogowe tramwaje będą mieć długość 33,4 metra. Zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe, wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic, wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach.

W środku będą także zamontowane automaty biletowe, w których pasażerowie za bilet zapłacą nie tylko monetami, ale także kartą płatniczą. Z myślą o użytkownikach telefonów i smartfonów na poręczach zostaną zamontowane porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych. W drzwiach wagonów będzie funkcjonował system liczenia pasażerów, umożliwiający pomiar liczby przewożonych osób i zidentyfikowanie tras, na których konieczne jest np. zwiększenie częstotliwości kursów.

Tak dawniej podróżowało się po Krakowie [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Nowe tramwaje będą miały szersze niż to było dotychczas drzwi – 1,4 m. To rozwiązanie umożliwi szybszą wymianę pasażerów na przystankach. Z kolei specjalna konstrukcja jezdna ram wózków zapewni zmniejszenie zużycia kół oraz torowiska, a także wpłynie na zmniejszenie drgań emitowanych podczas jazdy, co podniesie komfort podróżowania. Nowe tramwaje, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań będą zapewniać bezpieczny przejazd. Każdy wagon będzie wyposażony w tzw. absorbery energii, które będą zdecydowanie minimalizować skutki kolizji z innymi pojazdami.

WIDEO: Poważny program odc. 10. MOPS ma własną gazetę

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brumistrz prokocimia
Ja tam jestem ciekawy czy jakieś nowe ruszą do prokocimia/bieżanowa bo tylko stare tu smgają a huta niech nie marudzi bo marudzi cały czas a ostatnio dostali krakowiaki..
J
Jayhg
KIEDY ZIKIT WYREMONTUJE TOROWISKA NA BIEŃCZYCKIEJ, KOCMYRZOWSKIEJ I JPII OD PL. CENTRALNEGO DO KOPCA WANDY???!
m
maciek
najpóźniej w 2020? a MPK obiecywało, że jesienią 2016 roku będą nowe tramwaje i wszystkie "akwaria" zostaną wycofane.... więc jeszcze się nie cieszmy
B
Burmistrz Nowej Huty
dyskryminowanie tej dzielnicy przez miasto jest doskonale znane mieszkancom w tym temacie czego najlepszym przykladem byly bombardiery NGT6-nowy tabor wylacznie dla krakowka a po glosy wyborcze przede wszystkim do Nowej Huty bo tam ciemnogrod
j
ja
Tramwaje przede wszystkim powinny mieć DUŻE rozsuwane okna!
Korzystanie z tramwajów i autobusów latem to koszmar, okienka maleńkie, klimatyzacja nie działa,
odór potu, ścisk i koszmarna duchota. Nie da się przejechać od Makro do Matecznego jednym autobusem. Aby nie zejść trzeba wysiąść w okolicach AGH. To maksimum jakie jest w stanie przejechać osoba 30-40 letnia, bez zaczerpnięcia świeżego powietrza na przystanku.
Zimą nie jest lepiej zmienia się jedynie powód smrodu - są to przepocone kurtki i płaszcze prane ostatnio w poprzednim dziesięcioleciu. W tramwajach jest odrobinę lepiej bo dzięki Bogu kursują jeszcze stare modele, w których nie ma klimatyzacji i otworzenie okien jest możliwe.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska