FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

W sobotę ulicami Krakowa przebiegną uczestnicy Biegu „Pamiętaj z nami!”. To wydarzenie organizowane przez oddziały Muzeum Krakowa poświęcone tematyce II wojny światowej: Ulica Pomorska, Apteka Pod Orłem i Fabryka Emalia Oskara Schindlera a także Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow.
- Jeśli ktoś miał kiedykolwiek wątpliwości, czy przypominanie o tragicznych wydarzeniach ma sens, dostał niestety jednoznaczną odpowiedź. Miało, ma i zawsze będzie miało, bo choć historia kołem się toczy, to ludzie wciąż popełniają te same błędy. Naszą powinnością jest uczyć i edukować. Przypominać – mówi dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
Tegoroczna trasa na dystansie 5 kilometrów będzie biegła od Ulicy Pomorskiej przez Planty, Bulwar Kurlandzki, kładkę Bernatka, ul. Nadwiślańską na plac Bohaterów Getta, gdzie o 13.30 rozpocznie się uroczysta dekoracja zwycięzców.
O godz. 11.55 wystartują uczestnicy z niepełnosprawnością ruchu, a w samo południe pozostali biegacze.
- 5 kilometrów biegu można po prostu przejść, ponieważ chodzi o to, by wziąć udział, pokazać, że żyjemy w wolnym kraju. Jest to kwestia pamięci, bo myślimy o krakowianach, którzy żyli w czasie wojny, o naszych babciach, dziadkach, ale też jest to kwestia wolności wyboru, którą nie wszyscy dziś mają – mówi Beata Łabno, kustoszka Muzeum Krakowa i kierowniczka projektu „Pamiętaj z nami!”.
Sobotni Bieg „Pamiętaj z nami!” jest jednym z kilkudziesięciu punktów trzydniowego programu wydarzenia, które rozpocznie 6 maja o godz. 10.00 wykład o urodzie w kontekście przetrwania: „Szansa pięknej kobiety – czy uroda w obozie koncentracyjnym pomagała przetrwać?” w Fabryce Emalia Oskara Schindlera. Tego samego dnia odbędą się spotkania z Agatą Puścikowską poświęcone losom walecznych góralek podczas II wojny oraz losom ludności cywilnej w czasie wojny w Ukrainie.
W sobotę zaplanowano spacery edukacyjne śladami kobiet ukrywających się i tych, które udzielały im bezinteresownego schronienia, spacer edukacyjny po terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow oraz spacer w Aptece pod Orłem poświęcony konspiratorkom krakowskiego getta, a na Ulicy Pomorskiej opowiadający o konspiratorkach i więźniarkach niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
Od 11.15 do 14.00 w strefie Dzieci na Placu Bohaterów Getta na najmłodszych będą czekać atrakcje plastyczne i ruchowe.
Wydarzenia zakończą niedzielne oprowadzania kuratorskie po wystawach w Muzeum Schindlera (Kobiety na wystawie „Rozstania, poszukiwania. Wojenne losy krakowian”, Kobieca moda wojenna oraz Kobiety na wystawie stałej „Kraków czas okupacji 1939–1945”), Ulicy Pomorskiej (Kobiety na wystawie stałej „Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956) i Apteka Pod Orłem 9 Kobiety na wystawie stałej „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim”).
Dodatkowo, od 6 do 22 maja uczestnicy biegu będą mieli możliwość zwiedzenia wystawy Trasy Pamięci bezpłatnie za okazaniem numeru startowego. Udział we wszystkich wydarzeniach odbywających się 7 maja w godz. 11.00–14.00 na pl. Bohaterów Getta jest bezpłatny, a w sobotę i niedzielę zwiedzanie indywidualne wystaw w oddziałach: Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska za złotówkę.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej