Kredyt bez wkładu własnego. Jakie warunki trzeba spełniać? Tomasz Majer

Andrzej Budz to uwielbiany nie tylko na Podhalu muzyk, twórca i rekonstruktor instrumentów pasterskich. W czerwcu tego roku, reprezentując Radio Kraków, zdobył nagrodę dla najlepszego solisty podczas finału „Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej Jawor - u źródeł kultury", odbywającego się w Tokarni. Jego koncerty są niezwykłym połączeniem muzyki i opowieści o - często samodzielnie konstruowanych i rekonstruowanych - instrumentach. Wiemy, że na urodzinowy koncert Radia Kraków przygotowuje coś specjalnego.
Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, góralka z Zakopanego, od lat związana z Radiem Kraków. Panna Młoda ze słuchowiska „Wesele”, doskonale znana słuchaczom z audycji „Dobry wieczór u Hanki Wójciak”, ale też laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. Jest założycielką i liderką Kapeli Hanki Wójciak, grającej muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej.
W kompozycjach zespołu słychać echa muzyki orientalnej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze „gwizdkowym”. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu blisko ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Podczas urodzinowego koncert w Kinie Kijów, Hanka Wójciak wystąpi z wraz z przyjaciółmi i zaśpiewa doskonale znane piosenki z debiutanckiej, wydanej przez Radio Kraków płyty „Znachorka”.
Urodzinowy wieczór Radia Kraków zwieńczy koncert zespołu Kroke. Zespół, stworzony przez trójkę przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej: Tomasza Kukurbę, Jerzego Bawoła i Tomasza Lato, także świętuje w tym roku swój jubileusz - trzydziestolecie istnienia. Jako artyści poszukujący, nigdy nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków.
Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób tworzą własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na festiwal WOMAD. Utwór "The Secrets of The Life Tree" w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha "Inland Empire". Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta "East Meets East".
W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Aukso, Elbląską Orkiestra Kameralną, Västeras Sinfonietta, Orquesta Sinfónica de Burgos, Deutsches Filmorchester Babelsberg. Krakowscy muzycy gościli na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Spektakularne zdjęcia lotnicze dwóch odcinków zakopianki! Są postępy
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu