Relikwie św. Floriana i św. Jadwigi Królowej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego
Święty Florian był żołnierzem w armii cesarza Dioklecjana, który odmówił złożenia ofiary bogom, czym zasłużył sobie na chłostę, tortury, a na koniec utopienie w rzece Anizie. W homilii arcybiskup Jędraszewski przypomniał, że w 1184 r. relikwie św. Floriana trafiły do Krakowa na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Tradycja głosi, że konie wiozące relikwie na Wawel zatrzymały się na Kleparzu i tak długo nie chciały ruszyć z miejsca, aż biskup krakowski Gedko zdecydował o ufundowaniu w tym miejscu świątyni ku czci świętego.
- W 1528 r. w wielkim pożarze, który strawił tę część Krakowa, ocalał tylko kościół św. Floriana. Od tamtego czasu święty czczony jest w całej Polsce jako patron podczas klęsk pożarów, powodzi i sztormów. Święty Florian jest także szczególnym orędownikiem hutników, strażaków, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, a w Krakowie uroczyście obchodzi się jego święto - mówił ks. abp Marek Jędraszewski.
Z kolei przywołując postać św. Jadwigi Andegaweńskiej arcybiskup Marek Jędraszewski zaznaczył, że w tym roku obchodzona jest 650. rocznica jej urodzin i 640. rocznica przybycia do Krakowa i koronacji na króla Polski. Pragnieniem Jadwigi było, aby w katedrze na Wawelu „chwała Pańska rozbrzmiewała nieustannie”, dlatego założyła i wyposażyła Kolegium Psałterzystów, którzy „dniem i nocą śpiewają psalmy przed Najświętszym Sakramentem”. Symbolem szczególnej duchowości Królowej Jadwigi są dwie litery MM, które kazała umieścić na ścianach swojej komnaty, nawiązujące do ewangelicznych Marii i Marty, realizujących – odpowiednio – życie kontemplacyjne i czynne.
- To był dla nas ogromny zaszczyt gościć u pana prezydenta i wspólnie z metropolitą krakowskim abp Markiem Jędraszewskim przekazać relikwie św. Floriana oraz św. Jadwigi Królowej. Obie te postacie i ich kult są historycznie silnie związane z Krakowem i Małopolską - powiedział marszałek Witold Kozłowski.
21 kwietnia odbędzie się II tura wyborów samorządowych
