Pretekstem do spotkania była odbywająca się cyklicznie akcja, w ramach której dzieci z sądeckich szkół spotykają się z seniorami na wspólne czytanie. W tym roku były to fragmenty „Małego Księcia”. Wybrano go ponieważ w 2023 roku mija 80 lat od kiedy wydano ją w Nowym Yorku.

- Tylko z pozoru jest to książka dla dzieci, na co wskazuje choćby dedykacja zamieszczona przez autora. Pod baśniową warstwą kryje się wiele odniesień do filozofii, psychologii, ale też rzeczywistych zdarzeń i ważnych wartości. Porusza temat dorastania do wielkiej miłości, do prawdziwej przyjaźni, ale także do odpowiedzialności za drugiego człowieka – powiedziała w Nowym Sączu małżonka Prezydenta.
Czytelniczy projekt, który odbył się w Dziennym Domu Seniora należy do szerszej inicjatywy łączenia pokoleń poprzez stworzenie platformy wymiany doświadczeń, troski o zachowanie wzajemnych relacji i uwrażliwiania młodych na potrzeby osób starszych, gdzie każdy bez względu na wiek odnajdzie swoje miejsce i zostanie wysłuchany.
Od kilku lat idea integracji międzypokoleniowej z powodzeniem wychodzi naprzeciw promocji czytelnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości lokalnych artystów.

Podejmowanie międzypokoleniowego dialogu, troska o seniorów oraz promocja działań przeciwdziałających wykluczeniu osób starszych od lat stanowią też ważny obszar aktywności Agaty Kornhauser–Dudy, która podziękowała za realizację idei w Nowym Sączu.
- Cieszę się, że podopieczni Dziennego Domu Seniora mają miejsce, w którym mogą aktywnie spędzać czas w gronie osób, które doskonale ich rozumieją, mogą rozwijać się, uczyć nowych rzeczy, na które przed emeryturą nie starczało czasu, a także uczestniczyć w międzypokoleniowej wymianie myśli i doświadczeń – stwierdziła.
Spotkanie było też okazją do rozmów. Pierwsza Dama skierowała prośbę do dzieci, by czerpali z wiedzy starszych oraz dzielili się własną, ponieważ - jak podkreśliła - wszystkie pokolenia mają bardzo wiele do zaoferowania.

W dyskusji podjęto także tematy aktywizacji osób starszych, prawa każdego człowieka do godności, wolności i poczucia bezpieczeństwa, budowania relacji międzypokoleniowych i społecznej edukacji młodzieży.
- Żyjemy w czasach bardzo szybko postępujących zmian, które przynoszą ogromne korzyści, ale i zagrożenia, jak pogarszanie jakości więzi społecznych i relacji międzyludzkich. Najlepszą formą budowania relacji jest rozmowa, przebywanie z drugim człowiekiem, czasem tylko obecność i potrzymanie za rękę – podkreśliła.
Zaprosiła też uczestników spotkania do udziału w akcji Narodowego Czytania, której najbliższa –12 edycja – poświęcona została „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
