https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Holland w nowym filmie opowiada jak stawiać opór kłamstwu i przemocy

Paweł Gzyl
W najbliższy czwartek na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się polska premiera nowego filmu Agnieszki Holland - „Obywatel Jones”.

Obraz znalazł się tam w sekcji „mBank Pokazy Galowe”, obok najnowszych dzieł Quentina Tarantino, Pedro Almodovara, Xawerego Żuławskiego, Xaviera Dolana czy braci Dardenne. We wrześniu „Obywatel Jones” powalczy o najważniejsze polskie nagrody filmowe – Złote Lwy – na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany kin wejdzie zaś 25 października.

Film opowiada historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką utopią. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella.

Młody dziennikarz Gareth Jones zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Decyduje się więc na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium.

- Scenariusz filmu w artystyczny i oryginalny sposób dotyka kwestii, które pomimo upływu lat, zupełnie nie straciły na aktualności. Ich spoiwem jest „Folwark zwierzęcy” – znana powieść George’a Orwella. Odsłania ona mechanizmy totalitarnego terroru, które mogą być zwalczane wyłącznie poprzez czynny opór wobec kłamstwa i przemocy - mówi Agnieszka Holland.

Główna część zdjęć rozpoczęła się 3 marca 2018 na Ukrainie, dokładnie w 85. rocznicę historycznej podróży Garetha Jonesa na Ukrainę w 1933 roku. Filmowe sceny klęski głodowej kręcono na Ukrainie w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych. Pozostałe zdjęcia były kontynuowane w Polsce: w Warszawie, Katowicach, Sosnowcu, Krakowie i innych rejonach Małopolski, a także w Szkocji: w Edynburgu, Anstruther, Leven i St Andrews.

Dzięki filmowi po raz pierwszy na planie w Polsce spotkali się znani aktorzy: James Norton, Vanessa Kirby i Peter Sarsgaard. W postać George’a Orwella wciela się Joseph Mawle, zaś premiera Wielkiej Brytanii, Lloyda George’a, gra Kenneth Cranham. Obsadę uzupełniają Krzysztof Pieczyński, Michalina Olszańska, Beata Poźniak i Patrycja Volny.
Autorką scenariusza jest amerykańska dziennikarka Andrea Chalupa. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk. Muzykę skomponował Antoni Komasa Łazarkiewicz.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Moze p. Holland nakrecilaby film o swoim tatusiu zydowskim komuchu. Lazarkiewicz to jej siostrzeniec, rodzine trzeba popierac.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska