FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń
Wojciech Chmielarz, wielokrotnie nominowany i nagradzany autor kryminałów, powraca tej wiosny z długo wyczekiwanym przez miłośników swej prozy tytułem. „Wilkołak” już 19 maja trafi na półki księgarskie za sprawą Wydawnictwa Marginesy. To jednak nie wszystko: na miesiąc przed książkową premierą nowe „crime story” Chmielarza debiutuje w formie serialu audio w aplikacji Empik Go. W rolach głównych pojawiają się znani z dużego i małego ekranu aktorzy: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Agnieszka Żulewska, Marcin Bosak oraz Krzysztof Zalewski.
„Wilkołak” to trzecia część powieściowej serii o detektywie Wolskim, zapoczątkowanej przez Wojciecha Chmielarza w 2015 roku. Do tej pory poznaliśmy dwie książki z tego cyklu – „Zombie” i „Wampir”. Sam autor przyznaje, że główna myśl „Wilkołaka” tkwiła w nim przez lata. Potrzebował jednak czasu, by dojrzeć i nabrać sił do zmierzenia się z nową historią detektywa Wolskiego. Zadanie nie było proste. Bohaterowie jego nowej powieści mierzą się bowiem z okrutnymi demonami przeszłości, które z czasem przeobrażają się w ich obsesje. W efekcie w „Wilkołaku” każdy skrywa drugą twarz.
– Gdy myślę o fabule tej książki, to mógłbym wskazać - na takim najbardziej podstawowym poziomie, że jest to opowieść o intrygującym śledztwie, które prowadzi dwójka kłócących się przyjaciół: detektyw i prokurator. Lecz gdyby zajrzeć głębiej, to lubię myśleć o tym, że jest to książka o ojcostwie i traumatycznych relacjach ojców z synami. Nie chcę jednak zastanawiać się nad tym, co słuchacz powinien wyciągnąć z tej historii. Chciałbym usłyszeć, co sam tam znalazł – mówi Wojciech Chmielarz.
Realizacją serialu audio opartego na motywach „Wilkołaka” zajęło się specjalizujące się od wielu lat w tego typu produkcjach Osorno Studio, kierowane przez znanego aktora Wojciecha Czeczota. Ma ono na swym koncie zarówno monumentalną „Biblię Audio”, jak i bestsellerowe słuchowisko „Fucking Bornholm”. Scenariusz do jej nowej realizacji napisał sam Wojciech Chmielarz, a reżyserami byli Krzysztof Czeczot i Wojciech Pątkiewicz.
W obsadzie serialu znaleźli się nie tylko aktorzy. Jedną z głównych ról zagrał wokalista rockowy Krzysztof Zalewski. Muzyk miał szansę spotkać się w studiu m.in. z Cezarym Pazurą, dla którego udział w audioprodukcjach kryminalnych to wciąż coś nowego i zaskakującego. Jak sam jednak wskazuje to format, który daje ogromną możliwość interpretacji słuchaczowi. Aktorzy biorący udział w produkcji, zgodnie przyznają, że „Wilkołak” pozwolił im skonfrontować się z postaciami, kryjącymi w sobie wiele zła.
– Myślę, że można zaryzykować stwierdzenie, że obsesja to przewodni motyw postępowania bohaterów w „Wilkołaku”. To bardzo ważne, że w przypadku powieści czy serialu audio możemy nazywać rzeczy po imieniu. Jeżeli w utworze pojawia się obsesja, to jest to obsesja. Nie ma co bronić bohaterów przed tym zjawiskiem czy jednostką chorobową. Wojciech Chmielarz w swoim utworze celowo pokazuje, że nie ma ludzi nietykalnych i każdego z nas może dopaść to właśnie zaburzenie – tłumaczy Cezary Pazura.
– Ewelina Baliczka, w której rolę wcielam się w serialu audio, jest z natury zła. To, co moja bohaterka robi, wydaje się być okrutne. Jedynym wytłumaczeniem jej chorych działań, jakie udało mi się znaleźć w sobie, to fakt, że czuje się ona bardzo niekochana. Praca nad tym serialem pozwoliła mi zastanowić się, jakie traumy naznaczyły jej przeszłość – dodaje Aleksandra Popławska.
Serial audio „Wilkołak” składa się z ośmiu odcinków i jest już dostępny w aplikacji Empik Go.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
