FLESZ - Omikron dotarł do Europy

Andy Warhol urodził się w Pittsburgu w USA w 1928 roku w rodzinie słowackich imigrantów. Od najmłodszych lat zdradzał jednak talent plastyczny. Studiował rysunek, ale z czasem zainteresował się projektowaniem użytkowym. To sprawiło, że przeniósł się do Nowego Jorku. Tam pracował w agencjach reklamowych, a z czasem zaczął tworzyć własne prace plastyczne. Szybko zdobyły one duży rozgłos i zapewniły mu opinię "ojca" nowego nurtu w sztuce - pop-artu.
Tematami dzieł Warhola stały się przedmioty codziennego użytku jak puszka zupy Campbell, banknoty dolarowe czy puszka coca-coli, a także portrety sławnych osób: Marilyn Monroe, Elvisa Presleya, Elizabeth Taylor czy Marlona Brando. W 1962 roku założył swoje legendarne atelier artystyczne nazywane Fabryką, które produkowało nie tylko dzieła plastyczne, ale również filmy i kreowało modę. Warhol współpracował blisko z zespołem rockowym The Velvet Underground. Zmarł w 1987 roku.
"Zdaniem licznych krytyków, dla Warhola piękno przestało się liczyć, gdyż przestało się opłacać. Malował więc to co lubił, co sprawiało mu przyjemność; a lubił zupę Campbell, pieniądze i celebrytów (dzięki którym świecił ich odbitym światłem). Postrzegał Amerykę przez pryzmat wszechogarniającej konsumpcji a Ameryka przeglądała się w jego pracach. Czy jednak Amerykanie stali się lepsi dzięki sztuce Warhola? Wydaje się, że nie" - pisze dr hab. Dariusz Juruś, członek Rady Programowej Galerii BWA Sokół w Nowym Sączu.
Wernisaż wystawy zatytułowanej "Andy Warhol… od początku i z powrotem" odbędzie się 3 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu. Eksponaty udostępniło Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Na ekspozycji zobaczymy słynne dzieła artysty: "Puszka zupy Campbella II", portrety Marilyn Monroe i Jimmy’ego Cartera czy "Krzesło elektryczne". Wystawa potrwa do 30 stycznia 2022 roku.