Czy Polsce grozi blackout?

Festiwal filmów o architekturze ArchFilmFest to wydarzenie, odbywające się w różnych miastach Polski, a skierowane do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury. Impreza skupia się na najważniejszych wyzwaniach intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną. W Krakowie wydarzenie odbędzie się w dwa kolejne wieczory, 16 i 17 listopada, w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12). W trakcie każdego z dni zostaną zaprezentowane dwa filmy rozdzielone dyskusją.
W środę organizatorzy zapraszają na godz. 17 na "Wieczór z ekologią". Wyzwania środowiskowe to jedno z najważniejszych zagadnień, z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. Zobaczymy dwa filmy poświęcone tej tematyce.
"Do More With Less" to dokument, który pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej interpretują ekologię poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny, wymagający rozwiązań niskokosztowych. "The Human Scale" z kolei jest poświęcony ideom ekologicznym, wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej Urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta.
Projekcjom towarzyszyć będzie dyskusja pod tytułem "Architektura odpowiedzialna ekologicznie". Jej uczestnicy zastanowią się czy w dobie ograniczeń środowiskowych, nałożonych na architekturę współczesną, zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej.
W czwartek o godz. 17 rozpocznie się "Ex Oriente Lux - Wieczór z samurajami". Architektura japońska to jeden z najważniejszych narodowych nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury. W programie również projekcje dwóch filmów oraz dyskusja.
"Samurai Architecxt" opowiada o Tadao Ando, który choć nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jest powszechnie szanowany w świecie architektury. Tajemnica sukcesu Japończyka tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli. "Beyond Metabolism" poświęcony jest budynkowi Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia.
Projekcjom towarzyszyć będzie dyskusja o powrocie do naturalności i spontanicznego porządku w planowaniu przestrzeni. Jej uczestnicy porozmawiają o tym, jak japońska idea organicznego rozwoju oraz spontanicznego, ewolucyjnego kształtowania struktur zurbanizowanych, może być wpisana w tendencje, które obowiązują w architekturze współczesnej i jakie są praktyczne konsekwencje wykorzystania tej idei.
Karnet na oba dni - 50 zł, bilety na poszczególne wieczory - 30 zł.