Po kilku pochmurnych dniach nad Tatrami i okolicznymi miejscowościami zaświeciło słońce i pokazały się ośnieżone górskie szczyty. Przez ostatni tydzień przybyło ponad 30 cm grubości pokrywy śnieżnej, a ratownicy TOPR ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Szczególną uwagę należy zwrócić na “świeże” depozyty śniegu we wszystkich formacjach wklęsłych, na rozległych polach śnieżnych oraz w pobliżu stromych ścian. Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne. Poniżej górnej granicy lasu śnieg mokry (ciężki) utrudniający poruszanie - informują w komunikacie lawinowym ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Na terenie Tatr po polskiej stronie drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje od wysokości 1600 m n.p.m. Poniżej tej wysokości ogłoszona jest lawinowa jedynka.
Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.
Zima w Zakopanem nie odpuszcza. Na Kasprowym Wierchu 83 cm p...
- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
