Polska pierwsza w rankingu CNN

Barbakan połączony z Bramą Floriańską
Gotycka budowla o niezwykle oryginalnej konstrukcji została wzniesiona w latach 1498-1499 dla ochrony północnego odcinka fortyfikacji Krakowa, który jako jedyny pozbawiony był naturalnej zapory wodnej. Barbakan został połączony z Bramą Floriańską tzw. szyją, czyli warownym korytarzem. Wewnątrz obiekt był praktycznie pusty – wszystko po to, by w razie zagrożenia można było zgromadzić w środku liczne wojsko.
Wystarczył jeden strzał
Do legendy przeszła historia Marcina Oracewicza pasamonika (pasamonicy zajmowali się wyrobem pasów, frędzli, galonów), który jednym strzałem odparł atak wojsk rosyjskich w 1768 roku. Ponoć z fuzji nabitej guzem od żupana śmiertelnie trafił carskiego generała Panina.
W XVI wieku mieściły się w Barbakanie stajnie miejskie. Wraz ze zmianami w sztuce oblężniczej stracił swoje dawne znaczenie, a na początku XIX wieku groziła mu nawet rozbiórka. Szczęśliwie uniknął losu, który spotkał większość fortyfikacji Krakowa i wyburzona została tylko szyja łącząca go z Bramą Floriańską.
Królewskie blokowisko w Krakowie. "Zamek" w Czyżynach powsta...
Krakowski Rondel to jeden z trzech istniejących do dziś gotyckich barbakanów – takie przetrwały w oryginalnym stanie jeszcze tylko w Carcassonne we Francji i w niemieckim Görlitz – i bez wątpienia jest spośród nich największy i najlepiej zachowany.
Barbakan w liczbach:
3 metry – taka jest grubość jego murów
24,4 metry – tyle wynosi jego wewnętrzna średnica
24 metrów szerokości i 3 metry głębokości mierzyła fosa pierwotnie otaczająca budowlę
2 bramy prowadziły do Barbakanu – jedna od strony Kleparza, druga od Bramy Floriańskiej, wiodły do nich mosty zwodzone
7 – tyle jest wieżyczek okalających Barbakan
130 – liczba otworów strzelniczych rozmieszczonych w budowli
Droga Królewska
Barbakan był położony przy tzw. Drodze Królewskiej. Biegła ona od Kolegiaty św. Floriana, przez Barbakan, Bramę Floriańską, ulicę Floriańską, Rynkiem Głównym koło kościoła Mariackiego, ulicami Grodzką, Senacką, Kanoniczą, aż na Wawel. Tędy ciągnęły pochody koronacyjne i kondukty pogrzebowe monarchów polskich, tędy kroczyli ważni dyplomaci europejscy, członkowie rodziny królewskiej. Przez Barbakan wjeżdżali bohaterscy wodzowie, witani przez tłumnie zgromadzoną ludność miasta. Nosił on zaszczytne miano Bramy Chwały (Porta Gloriae) miasta Krakowa. Wkroczenie przez nią monarchy do miasta oznaczało objęcie władzy nad stolicą.