Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barometr Bartusia: Dokąd pędzi polska gospodarka? Ku niebu czy w przepaść? Odpowiada Konrad Hernik z Towarzystwa Ekonomistów Polskich

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Mariusz Balon
Polska gospodarka wciąż kwitnie, mimo pesymistycznych prognoz ekonomistów. To może ekonomiści nie są potrzebni i do zarządzania tą sferą życia wystarczyłaby nam, za przeproszeniem, przeciętnie rozgarnięta małpa? A może ekonomiści mają generalnie rację i powinniśmy się obawiać spowolnienia lub – nie daj Bóg – kryzysu? Dokąd pędzi polska gospodarka? Ku świetlanej przyszłości czy w przepaść? W „Barometrze” pytamy o to Konrada Hernika, Dyrektora Regionalnego Towarzystwa Ekonomistów Polskich w Krakowie, Prezesa Zarządu w Buma Factory, a wcześniej długoletniego Prezesa Zarządu Grupy Armatura, który marzy o zebraniu przy wielkim okrągłym stole wszystkich krakowskich „tęgich głów” i wypracowaniu krakowskiego planu rozwoju Polski.

Krakowski oddział regionalny Towarzystwa Ekonomistów Polskich zainaugurował swą działalność 10 maja tego roku. Jako nadrzędny cel TEP w Krakowie i Małopolsce przyjęło integrację grona doświadczonych ludzi świata biznesu i nauki, aby móc cyklicznie spotykać się, dzielić doświadczeniem i dyskutować wraz z zapraszanymi ekspertami na istotne tematy ekonomiczne i gospodarcze, wpływające na perspektywy prowadzenia biznesu i nauk ekonomicznych.

Podczas spotkania inauguracyjnego zaproszeni goście ze świata biznesu i nauki wzięli udział w otwartej debacie panelowej na temat: Perspektywy rozwoju koniunktury gospodarczej w Polsce i Europie na tle dokonujących się zmian politycznych, społecznych i demograficznych. Wśród panelistów wystąpili prof. Elżbieta Adamowicz - ekonomista z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej Warszawa, prof. Jan Czekaj, ekonomista z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Andrzej Halesiak – ekonomista i bankowiec. Dyskusja była moderowana przez Konrada Hernika - Dyrektora Regionalnego TEP na Małopolskę.

Spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze wnętrz Hotelu Rubinstein w sercu krakowskiego Kazimierza. W debacie udział wzięli pracownicy naukowi krakowskich uczelni ekonomicznych, przedstawiciele administracji oraz przedsiębiorcy i menedżerowie wielu znamienitych firm z Krakowa i Małopolski. Przedstawiciele biznesu reprezentowali firmy o różnych profilach działalności zarówno: przemysł, handel, budownictwo czy usługi. Szerokie grono osób działających w sferze ekonomii i gospodarki wpłynęło na bardzo aktywną i merytoryczną dyskusję, jaka zrodziła się w świetle poruszanych zagadnień w zakresie koniunktury.

Jak czytamy w sprawozdaniu z dyskusji:

Na podstawie badań koniunktury oraz trendów i wskaźników ekonomicznych, grono panelistów przedstawiło rysujące się perspektywy gospodarcze. Podkreślano przewidywania w zakresie możliwego odwrócenia trendów koniunktury oraz czynniki mogące wpływać na jej kształtowanie się w przyszłości. Wskazywano na aktualne i przewidywane tempo wzrostu gospodarczego, bariery gospodarcze, czynniki związane z inwestycjami i konsumpcją, politykę rządową w zakresie gospodarki i inwestycji centralnych, demografii, dostępności kapitału i sytuacji na rynkach finansowych.

Ciekawa merytorycznie i ożywiona dyskusja w trakcie debaty, kontynuowana była podczas spotkań kuluarowych i zakończona na tarasie widokowym z piękną panoramą nocnego Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska