Bożonarodzeniowe tradycje

Malarz, grafik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, a także polityk i działacz niepodległościowy, Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. W związku ze stuleciem śmierci, młodopolski artysta będzie jednym z patronów roku 2023.
Włodzimierz Tetmajer to postać szczególnie istotna w Krakowie. W swoim malarstwie czerpał m. in. z życia podkrakowskich, wówczas, Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne. Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie: krakowian z góralami, mieszczan z chłopami czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.
W 1890 roku Włodzimierz Tetmajer ożenił się z Anną Mikołajczykówną, córką chłopa z Bronowic. Częstym gościem w bronowickiej chacie był poeta Lucjan Rydel, który poślubił siostrę Anny Tetmajerowej, żony Włodzimierza - Jadwigę Mikołajczykównę. Uroczystości weselne tej pary przedstawił Stanisław Wyspiański w "Weselu". Tetmajer został w nim uwieczniony jako Gospodarz.
To właśnie z bronowickiej Rydlówki - oddziału Muzeum Krakowa - 29 grudnia wyruszy uroczysty orszak, który zainauguruje obchodu Roku Tetmajera.
O godz. 15.30 przed Rydlówką (ul. Włodzimierza Tetmajera 28) uformuje się kolędniczy korowód z kapelą góralską, który przejdzie ulicami Tetmajera, Katowicką, Zielony Most i Balicką na pętlę „Bronowice Małe”. Następnie o godz. 16.00 uczestnicy wydarzenia wraz z grupą kolędniczą z Teatru Złoty Róg wyruszą zabytkowym tramwajem. Na przystanku „Teatr Bagatela” do korowodu dołączy grupa kolędnicza z Koła Gospodyń Wiejskich z Maszyc, a następnie - na przystanku „Plac Wszystkich Świętych” - Joanna Słowińska. Po okrążeniu Plant tramwaj zatrzyma się ponownie na przystanku „Teatr Bagatela”, a kolędniczy korowód przejdzie ulicą Szewską i dookoła Rynku Głównego do pałacu Krzysztofory, gdzie na godz. 18.00 zaplanowano uroczystą inaugurację Roku Włodzimierza Tetmajera.
– Chwilę przed przyjazdem tramwaju na wspomnianych przystankach zespoły będą śpiewająco czekały, można więc do nich dołączyć. Pokolędujcie z nami i Tetmajerem w tramwaju! – zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Muzeum Krakowa, wraz z licznymi instytucjami oraz stowarzyszeniami, przygotowuje przyszłoroczne upamiętnienie stulecia śmierci artysty, społecznika i polityka.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie