Start i metę maratonu wyznaczono na Rynku Głównym. Zawodnicy ruszą na trasę w niedzielę o godz. 9.
Pobiegną ulicami: Grodzką, Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecką, Alejami, do Al. 3-go Maja, Piastowską, Focha, Alejami na Most Dębnicki, do ul. Ludwinowskiej,przez Bulwar Podolski, Zabłocie, Kotlarska, Al. Pokoju, do ul. Lema. Powrót Al. Pokoju, bulwarami nad Wisłą, Podzamczem, Grodzką na Rynek.
- Cracovia Maraton to wizytówka miasta, najważniejsze wydarzenie spotkań biegowych – mówi Katarzyna Król, zastępca prezydenta Krakowa. - Inicjuje triadę biegową, czyli kolejne imprezy - Bieg Trzech Kopców i Półmaraton Królewski. Trasa wiedzie w centrum miasta wśród zabytków, a także najnowszych nowoczesnych obiektów, jak ICE Kraków i Tauron Arena. Mamy znany w Europie i świecie maraton.
Na razie zgłosiło się 7500 osób, co jest rekordem, ale lista nie jest jeszcze zamknięta. Około 3 tys. wystąpi w piątkowym biegu „Nocna Dycha z Wawelem”, start o godz. 21.
- Nie jest ważne, na jakim poziomie biegają zawodnicy, chodzi o to, by każdy cieszył się z uczestnictwa – mówi Marcin Fudalej, koordynator biegu elity. - Jak ten czas leci, to już 16. edycja. Sam uczestniczyłem w tym biegu jako zawodnik. Jestem związany emocjonalnie z Krakowem.
Patrząc na listę startową elity, mozna być pewnym, że zapowiada się konfrontacja Kenii z Etiopią. Z tych krajów pochodzą zawodnicy legitymujący się najlepszymi wynikami.
- Świat biegów rządzi się swoimi prawami i na razie zawodnicy z Afryki przebijają Europejczyków – mówi Fudalej. - Cieszę się, że udało się nam namówić do startu, już po raz drugi, ubiegłorocznego zwycięzcę Cosmasa Kyevę. Obiecuje, że postara się o wynik na jak najwyższym poziomie. Celujemy w wynik 2:11, może 2:10.
Liczyć powinni się także inni jego rodacy – Elias Chelimo, z życiowym rezultatem 2:07.04, a także Francis Larabal (2:07.32).
Konkurować z nimi powinien choćby Milion Hailu z Etiopii (2:12.14). Nie mogło zabraknąć Andrzeja Lachowskiego, wielokrotnego mistrza Polski w biegach górskich.
- Jeśli chodzi o panie, to mamy dwie zawodniczki z rezultatami życiowymi poniżej 2:30 – kontynuuje Fudalej. To Etiopki Workitu Ayanu i Lemelem Berha. Będzie też Paulina Lipska, najlepsza Polka, która ukończyła w ubiegłym roku bieg z kontuzją. Przez to nie występowała od pół roku. Będzie chciała „złamać” barierę 2:50. Powinna jej pomóc zawodniczka z Wielkiej Brytanii, z pochodzenia Polka, Joanna Zakrzewska.
Będą też zawody niepełnosprawnych na wózkach, osób niedosłyszących, biegaczy na rolkach. Organizatorzy szykują wiele atrakcji dla dzieci, w sobotę na stadionie miejskim przy ul. Reymonta w godz. 9–16.
Follow https://twitter.com/sportmalopolska