Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 500 pacjentów zakwalifikowanych do zabiegów kardiochirurgicznych w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie przeszło konsultacje

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Interdyscyplinarny zespół konsultacyjny
Interdyscyplinarny zespół konsultacyjny Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.
Już 486 pacjentów od października 2022 roku zakwalifikowanych do zabiegów kardiochirurgicznych w trybie planowym odbyło w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie specjalistyczne konsultacje. Zespół interdyscyplinarny złożony jest z kardiologów, kardiochirurgów, anestezjologów, psychologów i fizjoterapeutów. Obecnie Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II dąży do tego, aby każdy pacjent przed planowaną operacją kardiochirurgiczną był konsultowany w poradni przez zespół wielospecjalistyczny.

Pacjent przed zaplanowanym zabiegiem (w okresie od 1 do 3 miesięcy) spotyka się z interdyscyplinarnym zespołem złożonym z kardiologów, kardiochirurgów, anestezjologów, psychologów i fizjoterapeutów. Do zadań zespołu, który konsultuje pacjentów przed planowanymi operacjami dla Oddziały Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, jest kompleksowa ocena stanu pacjenta i optymalne przygotowanie go do skomplikowanego leczenia operacyjnego.

- Przeprowadzamy indywidualne rozmowy z pacjentem i jego rodziną. Jest możliwość uzyskania profesjonalnych odpowiedzi na wszystkie nurtujące chorego pytania. Analizujemy dokumentację medyczną, rozmawiamy o czynnikach ryzyka, a także dokładnie omawiamy rodzaj leczenia i przebieg okresu pooperacyjnego. Doradzamy w jaki sposób optymalnie przygotować się do nadchodzącego zabiegu - mówi dr hab. n. med. Dorota Sobczyk, Zastępca Kierownika Oddziału Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii.

Dr Sobczyk informuje również, w jaki sposób optymalnie przygotować się do nadchodzącego zabiegu - Zwracamy uwagę na ważne aspekty, które często są pomijane lub bagatelizowane, takie jak konieczność wyleczenia zębów, rzucenie palenia, redukcja masy ciała, czy odpowiednie przygotowanie żywieniowe u pacjentów z wysokim ryzykiem niedożywienia po zabiegu.

- Ta dodatkowa konsultacja przed operacją ma też na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, co przekłada się na świadome współuczestniczenie pacjenta w procesie terapeutycznym. Konsultacja psychologiczna pozwala na ocenę stanu psychicznego pacjenta oraz obniżenie poziomu lęku związanego z operacją. Fizjoterapeuci oceniają siłę mięśniową, diagnozują potencjalne problemy ruchowe w kontekście rehabilitacji pooperacyjnej oraz przeprowadzają instruktaż ćwiczeniowy - mówi dr hab. n. med. Dorota Sobczyk i dodaje - Pacjent otrzymuje także broszurę przygotowaną przez specjalistów z naszego szpitala pt. „Ćwiczenia w rehabilitacji kardiochirurgicznej”, która jest dedykowana dla osób po operacjach kardiochirurgicznych.

W Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II są konsultowani pacjenci, np. z Zamościa, Przemyśla, Rzeszowa.

Zastępca Kierownika Oddziału Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii wyjaśnia, że pacjenci przed operacją to niejednokrotnie osoby bardzo schorowane z często występującymi chorobami współistniejącymi: cukrzycą czy też problemami z układem oddechowym.

- W razie konieczności kierujemy ich na dodatkowe badania (takie jak spirometria czy badania USG) lub konsultacje specjalistyczne w naszym Szpitalu. Staramy się, aby te badania odbyły się w dniu konsultacji, dzięki temu konsultacja w naszej poradni jest w pełni kompleksowa - mówi dr Dorota Sobczyk.

- Z punktu widzenia anestezjologicznego przeprowadzenie oceny przedoperacyjnej pacjenta pozwala na lepsze przygotowanie go do operacji. Taka kwalifikacja pozwala na wyeliminowanie wielu problemów, które mogą pojawić się po zabiegu, do najczęstszych należą problemy oddechowe. Często pacjenci pomijają informacje, która nie wydają im się istotne, a dla nas mogą być kluczowe. Nastawienie psychiczne jest także bardzo istotne. Chcemy, aby nasi pacjenci czuli się zaopiekowani. Poziom świadomości jest różny, a taka konsultacja pozwala nam lepiej zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta - mówi dr n. med. Hubert Hymczak, Zastępca Kierownika I Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska