Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bór. Dominika Merta w gronie „Wolontariuszy Roku 2020”. Druhna i przyszła położna nigdy nie odmawia pomocy [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Dominika Merta została „Wolontariuszką Roku 2020”. Potrafi łączyć studia położnicze z gaszeniem pożarów, ratowaniem ludzi, wolontariatem oraz zajęciami z dziećmi i młodzieżą w Ochotniczej Straży Pożarnej Bór.
Dominika Merta została „Wolontariuszką Roku 2020”. Potrafi łączyć studia położnicze z gaszeniem pożarów, ratowaniem ludzi, wolontariatem oraz zajęciami z dziećmi i młodzieżą w Ochotniczej Straży Pożarnej Bór. Arch. prywatne
Wydaje się, że jej doba ma 48 godzin. Potrafi bowiem łączyć studia położnicze z gaszeniem pożarów, ratowaniem ludzi, wolontariatem oraz zajęciami z dziećmi i młodzieżą w Ochotniczej Straży Pożarnej Bór (gm. Brzeszcze). Energii, pasji i empatii jej nie brakuje. 21-letnia Dominika Merta została „Wolontariuszką Roku 2020”. Jak mówi, to wyróżnienie dopinguje ją do jeszcze większej pracy i wysiłku. Swoją pasją chce zarażać innych.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wolontariat siła napędową organizacji pozarządowych

Zakończył się pierwszy powiatowy konkurs na „Wolontariusza Roku”. Do konkursu organizowanego po raz pierwszy przez Fundację Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy zostało zgłoszonych 28 nominacji. W głosowaniu publiczności na „Wolontariusza Roku 2020” zwyciężyła Agnieszka Szczerbowska z Oświęcimia. Z kolei Kapituła konkursu przyznała siedem nagród. Wśród laureatów znalazła się Dominika Merta z Boru w gminie Brzeszcze.

Zaledwie 21-letnia Dominika, ma wiele zainteresowań. Jest studentką drugiego roku położnictwa na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

- Od zawsze czułam, że to moje powołanie

- wyznaje Dominika Merta. - W rodzinie nie ma takich tradycji, jestem pierwsza. Co innego, jeśli chodzi o tradycje pożarnicze. Mój tata był Komendantem Gminnym Straży w Brzeszczach – śmieje się.

Dominika od 12 lat działa w Ochotniczej Straży Pożarnej w Borze. Najpierw w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, a po zdaniu wszystkich wymaganych kursów również w jednostce operacyjno-technicznej. Wyjazdy do akcji ratunkowych od dawna były jej marzeniem.

- W ubiegłym roku tyko trzy akcje mnie ominęły, na wszystkich pozostałych byłam, a było ich przeszło 40

- mówi Dominika. - Najbardziej zapamiętam pożar z 30 kwietnia ub. roku w naszej miejscowości, największy od poprzedniego w 1998 r. Byłam na pierwszej linii ognia razem z moimi kolegami. Weszliśmy do domu, dojechały później inne jednostki. Po ugaszeniu pożaru, straty niestety były bardzo duże. Potrzebna była natychmiastowa pomoc pogorzelcom - dodaje.

Dominika zebrała kolegów z Boru oraz Brzeszcz i własnymi rękami rozpoczęli remont doszczętnie zniszczonego domu. Pracowali od rana do wieczora. Dominika szukała również firm, które zechciałyby zaoferować materiały budowlane. I znalazły się takie, które przekazały materiały, ktoś inny zrobił wylewki.

Mieszkanka Boru Dominika Bajorska rozpoczęła zbiórkę rzeczową, a nasza bohaterka finansową.

- W niemal tydzień udało nam się zebrać całe wyposażenie domu, odzież i prawie 30 tys. zł

- wspomina Dominika Merta. - W miesiąc 80-letnia matka z 60-letnią córką zamieszkały w odremontowanym domu - dodaje.

Nie była to pierwsza akcja pomocy. Przygodę z wolontariatem zaczęła dużo wcześniej. Teraz próbuje zarazić swoją pasją młodszych kolegów z OSP Bór, jest bowiem zastępcą przewodniczącego komisji ds. młodzieży.

Wielki szacunek i podziw dla Dominiki i innych wolontariuszy

Zorganizowana, pracowita, pełna energii i pomysłów – tak o swojej „prawej ręce” mówi
Przemysław Wawrzyński, przewodniczący komisji ds. młodzieży w OSP Bór.

- Sam się czasem zastanawiam, skąd ona bierze tyle siły i motywacji

- wyznaje Przemysław Wawrzyński. - Wszystkie czego się dotknie, począwszy od organizacji wycieczek dla młodzieży, przez turnieje siatkówki plażowej, po honorowe krwiodawstwo i wolontariat, przeradza się w sukces. Cieszę się, że została zauważona i wyróżniona - dodaje.

FLESZ - Oto najciekawsze aukcje WOŚP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska