Boże Ciało 2023 już w najbliższy czwartek
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywana Bożym Ciałem, obchodzona jest 60 dni po Wielkanocy, a dokładniej w pierwszy czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego. W tym roku Boże Ciało wypada 8 czerwca. Ma ono radosny charakter, podczas którego wierni wychodzą na ulice, uczestniczą w uroczystych procesjach i dają świadectwo swojej wiary.
Obchody związane z Bożym Ciałem
Uroczystość Bożego Ciała (Corpus Christi) została ustanowiona w 1264 roku przez papieża Urbana IV, który uważał, że ma ona stanowić „zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie mogła być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia”. Zalecił również wiernym, aby powstrzymywali się tego dnia od prac niekoniecznych i pobożnie świętowali. W Polsce święto to obchodzone jest od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził je do kalendarza Biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej.
Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni mają tego dnia obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Ponadto co roku w każdej parafii odbywają się procesje. W Polsce ich tradycja sięga XV wieku. Mają one formę uroczystych przemarszów ulicami miasta, podczas których wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach – przy każdym z nich odczytywane są fragmenty z Ewangelii wg św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza lub św. Jana. Ponadto cztery ołtarze symbolizują cztery strony świata, w których należy głosić Słowo Boże.
Podczas procesji dzieci w strojach komunijnych lub ludowych sypią na ziemię płatki kwiatów, tworząc tym samym dywan, po którym idzie celebrans, czyli duchowny, który trzyma w rękach monstrancję z konsekrowaną hostią, czyli z Najświętszym Sakramentem. Warto jednak pamiętać, że pochód w procesji nie jest równoważny z udziałem w Eucharystii.
Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Które sklepy będą otwarte?
Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że dorośli nie muszą tego dnia pracować, a dzieci i młodzież mogą odpocząć w domu od nauki. Oznacza to również, że tego dnia zamknięta będzie większość sklepów, w tym supermarkety, dyskonty czy sieciówki. Jest jednak kilka sklepów, które będą otwarte w przypadku, gdy za ich ladą stanie właściciel lub członkowie jego najbliższej rodziny. Są to:
- Żabka,
- Carrefour Express,
- apteki,
- sklepy przy stacjach paliw,
- kwiaciarnie,
- piekarnie i cukiernie,
- sklepy osiedlowe.
W Boże Ciało mogą działać także punkty gastronomiczne, takie jak kawiarnie, restauracje, bary czy cukiernie.
Warto zaznaczyć, że piątek, który następuje po Bożym Ciele, czyli 9 czerwca, jest zwykłym dniem pracującym. Wolne mają jedynie te osoby, które wezmą sobie urlop.
