FLESZ - Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew
W pomoc lokalnym twórcom w inny niż dotychczas sposób zaangażował się Krakowski Salon Sztuki. W ostatnich dniach rozstrzygnięto konkurs "Obraz Nędzy i Rozpaczy", którego w tym roku nie zwieńczy wystawa, a pieniądze przeznaczane na nią w normalnych warunkach, tym razem trafią bezpośrednio do zwycięzców. W tegorocznej edycji zmieniono także tytuły nagród z „Dzieła” na „Osoby” i „Miejsca”, a oprócz indywidualnych artystek i artystów nagrodę otrzymały również przestrzenie kształtujące lokalną scenę artystyczną.
- To bardzo symboliczna zmiana, która przenosi nacisk i uwagę z przedmiotów na ludzi - tłumaczą organizatorzy konkursu.
W tym szczególnie trudnym dla artystów czasie inicjatorom Salonu zależało, by poprzez organizację konkursu wesprzeć najbardziej kruche elementy ekosystemu sztuki - twórców, prywatne galerie, fundacje i stowarzyszenia. W puli nagród znalazło się 100 tysięcy złotych, które trafią do twórców i twórczyń związanych z Krakowem. Wśród nich otrzymają je m.in. Przemek Krzakiewicz, Izabela Makocka, Daniel Mączka czy miejsca, takie jak Fundacja Nośna, Elementarz dla mieszkańców miast, Jak Zapomnieć.
Dla kogo zwolnienie ze składek ZUS?
Pomoc dla artystów w związku kolejnym zawieszeniem działalności instytucji kultury zaproponował także rząd. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wprowadzenie mechanizmów wsparcia dla artystów-freelancerów, instytucji i organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców działających w obszarze kultury. Pomoc ma objąć zwolnienie ze składek ZUS oraz świadczenie postojowe.
Na spotkaniu z przedstawicielami środowisk twórczych 6 listopada Minister Kultury Piotr Gliński poinformował, że od 4 listopada ponownie przyznawane są też zapomogi socjalne. Tego dnia weszły w życie przepisy, na mocy których środki z budżetu państwa - w wysokości 25 mln zł - będą mogły trafić do artystów w trudnej sytuacji finansowej.
Świadczenia postojowe dla artystów
Taka forma zadośćuczynienia za przestój w prowadzeniu działalności to jedna z dwóch głównym propozycji rządu. Ze świadczenia tego można skorzystać, gdy w związku z pandemią koronawirusa doszło do przestoju w prowadzeniu działalności (przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego), a umowa cywilnoprawna nie została zrealizowana. O świadczenie postojowe należy zawnioskować do ZUS.
Drugi lockdown kultury
Przypomnijmy, że od 7 do 29 listopada zamknięte dla publiczności pozostają wszystkie instytucje kultury. Teatry i kina nie mogą zapraszać do swoich przestrzeni widowni, galerie i muzea są zamknięte dla odwiedzających, domy kultury zawieszają zajęcia w tradycyjnej formie, a biblioteki nie wypożyczają zbiorów. Nowe restrykcje nie wykluczają jedynie:
- prowadzenia prób i ćwiczeń do przygotowania wydarzeń artystycznych
- nagrań fonograficznych i audiowizualnych
- udostępniania przestrzeni i zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu
- udostępniania do zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych, należących do instytucji kultury
- wypożyczeń bibliotecznych realizowanych bez bezpośredniego kontaktu między pracownikiem biblioteki a wypożyczającym (m.in. korzystania z książkomatów)
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
