Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje pisemnej deklaracji, że będą pieniądze na igrzyska w Krakowie

Piotr Tymczak
Jagna Marczułajtis-Walczak
Jagna Marczułajtis-Walczak fot. Wojciech Matusik
Z Jagną Marczułajtis-Walczak, przewodniczącą Komitetu Aplikacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022 rozmawia Piotr Tymczak.

Piotr Tymczak: Premier Donald Tusk, prezydent Bronisław Komorowski, a ostatnio minister sportu Joanna Mucha poparli ideę organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie w 2022 roku. Oznacza to, że już oficjalnie można mówić o kandydowaniu stolicy Małopolski?
Jagna Marczułajtis-Walczak: Bardzo się cieszę, że jest poparcie i silna deklaracja jaką ostatnio przedstawiła pani minister w imieniu całego rządu. Do dalszych działań na pewno będzie potrzebna taka deklaracja albo uchwała Rady Ministrów, ale już na piśmie. To tak poważna decyzja ze strony rządu, że postawiono nam wymagania przedstawienia wstępnego kosztorysu organizacji igrzysk w Krakowie. Na jego przygotowanie potrzeba trochę czasu, a później rząd musi go mieć na przeanalizowanie kosztów.

Na jakim etapie jest szacowanie, ile potrzeba pieniedzy na igrzyska?
Wraz z zespołem jestem na ukończeniu przygotowywania dokumentacji w tej sprawie. Proszę pamiętać, że igrzyska mają się odbyć w trzech strefach:Krakowie, Zakopanem i Jasnej na Słowacji. Z tych miast zbieramy informacje, co trzeba byłoby wybudować, zmodernizować, a co już mamy. Kluczową informacją dla rządu będzie zsumowanie wszystkich kosztów i wydatków na igrzyska z rozłożeniem na poszczególne lata. Pełną dokumentację chcemy przekazać rządowi z końcem stycznia albo na poczatku lutego.

Już w zeszłym roku podawała Pani szacunkowy koszt w oparciu o wydatki, jakie ponoszą organizatorzy poprzednich i najbliższych igrzysk.
To tylko prognoza wydatków na poziomie 1,5 mld dolarów, a więc około 5 mld zł. Pamiętajmy, że to są koszty operacyjne przeprowadzenia igrzysk i przygotowywania ich przez 7 lat. W to wchodzi także przeprowadzenie imprez testowych na obiektach olimpijskich na dwa lata przed rozpoczęciem igrzysk. Natomiast nie są to koszty związane z infrastrukturą komunikacyjną, czyli drogową, kolejową, a także z budową obiektów sportowych.

Proszę przypomnieć, jak duże może być dofinansowanie ze strony Miedzynarodowego Komitetu Olimpijskiego?
Ocenia się, że MKOl przeznaczy około 40 procent z kwoty operacyjnej, szacowanej na wspomniane 5 mld zł.

A infrastruktura?
MKOl nie dofinansowuje budowy dróg czy obiektów sportowych. W tym zakresie liczymy na rząd.

Kiedy więc Rada Ministrów powinna podpisać oficjalny dokument dotyczący kandydowania Krakowa wraz z gwarancjami finansowymi?
To powinno być uchwalone przed majem tego roku. Dlatego że w maju otrzymamy konkretne wytyczne dotyczące igrzysk zimowych w 2022 roku, które będą konkretnie dedykowane miastom ubiegającym się o organizację imprezy. Od momentu, w którym dostaniemy takie wytyczne, które są de facto pytaniami konkursowymi, musimy na nie odpowiedzieć. Mamy czas do marca 2014 roku, bowiem trzeba je złożyć wraz z wnioskiem dotyczącym kandydowania. Na przygotowanie odpowiedzi potrzeba jednak wiele czasu, ponieważ zakres tematyczny jest bardzo szeroki i dotyczy 13 działów, takich jak m.in. bezpieczeństwo, hotelarstwo, transport, medycyna. Aby udzielić właściwych odpowiedzi, trzeba zatrudnić ekspertów.

Do tego potrzebna jest decyzja rządu?
Nie pozwolę na to, aby miasto czy województwo poniosło jakiekolwiek koszty z tym związane nie mając pewności, że rząd od samego początku będzie nas wspierał w tych działaniach. Kraków jest miastem, które firmuje ten projekt, ale to musi być przedsięwzięcie całego kraju. Trzeba bowiem pamiętać, że wiąże się to z dużymi kosztami. Na wydatki na aplikowanie i branie udziału w kandydowaniu potrzeba około 20 mln dolarów i w tym przypadku też oczekujemy na wsparcie rządu. Trzeba mieć też m.in. pieniądze na promocję związaną z kandydowaniem. W tym roku trzeba byłoby na to szacunkowo 3-4 mln dolarów, a w latach następnych kwoty podobne.

Jakie będą następne kroki po tym, gdyby władze Polski ogłosiły oficjalnie kandydaturę Krakowa?
W październiku ma nastąpić zgłoszenie miast kandydatów do MKOl. W listopadzie doszłoby do podpisania zgody na przyjęcie procedury prowadzonej przez MKOl i trzeba wpłacić opłatę konkursową. Natomiast marzec 2014 roku to czas na zgłoszenie wniosku o kandydowaniu. Przypomnę, że część konkursowa dzieli się na dwie fazy - aplikacji i kandydowania. Jeżeli MKOl uzna Kraków za miasto godne kandydowania, składa się wniosek z tym związany.

Powstaje hala
Filip Szatanik (zastępca dyrektora Wydziału Informacji Urzędu Miasta Krakowa): wypowiedzi premiera, prezydenta, minister sportu wskazują na to, że Kraków będzie kandydatem do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich 2022, choć nie jest to jeszcze potrwiedzone żadnym oficjalnym dokumentem. Miasto cały czas się do tego przygotowuje. Powstaje hala widowiskowo-sportowa, która będzie dostosowana do organizacji zawodów olimpijskich.

Lód pokrył Kraków [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska