https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brama Szewska czeka na remont [INTERWENCJA]

Małgorzata Mrowiec
Murek w miejscu dawnej Bramy Szewskiej został uszkodzony przez samochód
Murek w miejscu dawnej Bramy Szewskiej został uszkodzony przez samochód Andrzej Banaś
- Wstyd! Kraków, miasto nastawione na turystów, a od tylu miesięcy nikt nie naprawił rozburzonego murku u wylotu ulicy Szewskiej - oburza się krakowianin Janusz Szumiec. Chodzi o kamienny murek, obłożony cegłą klinkierową, który ma przypominać, że niegdyś w tym miejscu w ciągu średniowiecznych murów obronnych stała brama Szewska.

Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku (!) uderzył w ten murek samochód, poważnie go uszkadzając: odłupał część konstrukcji. Zdarzyło się to nocą, kierowca uciekł, więc Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie mógł wyegzekwować wypłaty za spowodowaną szkodę z jego ubezpieczenia OC. Urzędnicy obiecywali jednak rychłą naprawę za miejskie pieniądze.

Murek czekał, czekał... i wygląda na to, że w końcu się doczekał, po prawie roku. Jak informuje teraz Michał Pyclik z ZIKiT, wreszcie znaleziono firmę, która podejmie się naprawy. W ubiegłym tygodniu dostała zlecenie na wykonanie potrzebnych prac.

Pyclik wyjaśnia, że ZIKiT ze swoimi podwykonawcami nie ma żadnej umowy na taką nietypową naprawę i trzeba było specjalnie poszukać wykonawcy. Dodatkowo murek trzeba naprawiać pod nadzorem konserwatora, według określonych wytycznych.

Firma, której ostatecznie powierzono to zadanie, gromadzi już materiały.

- W ciągu tygodnia murek powinien zostać naprawiony - zapewnia przedstawiciel ZIKiT.

Brama Szewska

Była częścią fortyfikacji miejskich, jedną z ośmiu bram obronnych. Opiekował się nią cech szewców, a potem białoskórników produkujących delikatne skóry na odzież i rękawiczki. Istniała do początku XIX w.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

Dyrektor MORD-u chce ograniczyć ruch "elek" Przeczytaj!
 
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
 

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

.
...z jakich cegieł został wykonany ten obiekt-klinkierowych, pod nadzorem konserwatora?
Ż
Żorz
,a może tak poprosić krakowskie firmy lub Cech Rzemieślników, aby zwyczajem naszych mądrych przodków zaopiekowały się pozostałościami bram miejskich w ramach działalności marketingowej. Myślę, iż byłoby w razie kłopotów szybciej, lepiej i taniej. Tylko wtedy cóż robiliby urzędnicy z ZiKiT-u, może poszliby po rozum do pustej głowy.
...
To może by redakcja napisała że cały proces opóźnił się z powodu rozstrzygnięcia przetargu na wykonanie naprawy. A w Polsce w szczególności w firmach publicznych musi być przestrzegana, inaczej taka gazeta napisze że przetarg był nie właściwie zrealizowany. Więc albo mamy rybki, albo akwarium. Nic tego nie zmieni przy takich przepisach jak są obecnie. Bo prócz zorganizowania przetargu i jego rozstrzygnięcia, każda firma ma możliwość odwołania się i składania zażalenia na przetarg i tak przedłuża się procedura.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska