Brama w Gorce to Centrum edukacyjno-przyrodnicze, którego głównym elementem jest kładka w koronach drzew. Znajduje się w gorczańskich lasach na terenie wsi Waksmund, wzdłuż Potoku Mały Kowaniec.
- Podstawowa atrakcja to ścieżka edukacyjna. To najdłuższa w Europie taka ścieżka. Liczy 1300 metrów, w jej ciągu znajduje się dwie wieże widokowe o wysokości 35 metrów i 17 metrów – mówi Marcin Kolasa, prezes spółki Brama w Gorce.
Sama ścieżka wybudowana jest na trzech poziomach – na poziomie gruntu, w 40-metrowym tunelu podziemnym oraz na poziomie 27 metrów – na wysokości koron drzew.
- Dostępny jest także pawilon edukacyjny, gdzie jest multimedialna ekspozycja dotycząca Gorców. Opracowana została ona we współpracy z Gorczańskim Parkiem Narodowym. Tam jest coś dla młodych, jak i dla starszych. Znaleźć tam można informacje faunie, florze, ale i o kulturze pasterskiej. Zobaczyć można m.in. jak zrobić oscypka, a opowiada o tym na filmie baca z Turbacza – mówi Marcin Kolasa.
W budynku znajduje się także sala kinowa, gdzie wyświetlane są filmy dotyczące przyrody i atrakcji Gorców. Na końcu ścieżki znajduje się duży plac zabaw dla dzieci. Wszystko zrobione jest z drewna. Przy alejkach na poziomie gruntu znajdują się ponadto drewniane figury zwierząt, jakie można spotkać w Gorcach.
Na całej ścieżce znaleźć można sporo tablic informacyjnych, na których są informacje o przyrodzie – faunie i florze Gorców.
Brama w Gorce to jedna z większych atrakcji Podtatrza
Przez całe wakacje odwiedzało ją setki osób. Także w przedostatni wakacyjny weekend nie jest tam pusto. Kto jeszcze nie wiem, co zrobić w ostatnich dniach wakacji – powinien się tam wybrać.
Co robić, gdy w domu wybuchnie pożar? Jak ugasić palący się ...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
